Ochrona brzegów morskich na Półwyspie Helskim i Mierzei Wiślanej przed erozją i ingerencją w środowisko naturalne jest nieskuteczna. Przebieg linii brzegowej zmienia się w sposób niekontrolowany. Poważnym problemem jest nielegalna działalność gospodarcza i rozbudowa na brzegach infrastruktury turystycznej. Takie działanie degraduje przyrodę i jest sprzeczne z ochroną środowiska naturalnego.

Na brzegach, niezgodnie z prawem, powstawały obiekty budowlane. Przyczyniało się to do niekontrolowanej zmiany przebiegu linii brzegowej, a niewystarczające zabezpieczenia przed naturalną erozją brzegów nie były w stanie powstrzymać niszczącego oddziaływania morza.

Kontrola wykazała również, że prowadzący pola kempingowe na Półwyspie Helskim samowolnie ingerowali w przebieg linii brzegowej od strony Zatoki Puckiej. Nasypywanie plaż w celu zwiększenia ich powierzchni odbywało się poza wszelkimi procedurami i kontrolą. Samowolne powiększanie powierzchni plaż doprowadziło do szkód w środowisku, m.in. zniszczenia siedlisk przyrodniczych chronionych w ramach sieci obszarów Natura 2000. Takie działanie spowodowało także dewastację trzcinowisk i wydm stanowiących naturalne bariery zabezpieczające brzegi morskie przed erozją i powodziami.

W wyniku kontroli NIK skierowała do właściwych prokuratur rejonowych pięć zawiadomień wskazujących na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.