Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu”  przeprowadził w drugiej połowie października br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan. 

Firmy nie chcą Polskiego Ładu

Z zebranych danych wynika, że większość przedsiębiorców (72 proc.) jest negatywnie nastawiona do Polskiego Ładu.  Poparcie wyraża tylko 19 proc.  przedsiębiorców, 9 proc.  nie ma zdania na ten temat. Najbardziej krytycznie do rozwiązań podatkowych w Polskim Ładzie  nastawione są duże firmy. Nie popiera ich aż 82 proc. takich przedsiębiorstw. W przypadku firm średnich odsetek ten wynosi 71 proc., a małych 72 proc.

Czytaj też: Polski Ład ostatecznie przyjęty

Zdecydowana większość (91 proc.) pracodawców zgadza się ze stwierdzeniem, że pieniądze z KPO powinny trafić do Polski jak najszybciej, bo są bardzo potrzebne. Jednakże 59 proc. (w tym 66 proc. dużych firm)  jest przekonanych, że nie skorzystają z tych pieniędzy. Przeciwnego zdania jest 33 proc. przedsiębiorców (w tym 24 proc. dużych). 84 proc. pracodawców zgadza się ze stwierdzeniem, że ich firma bezpośrednio nie zyska na KPO, ale te pieniądze są Polsce potrzebne na reformy.

Trzy czwarte (76 proc.)  pracodawców nie zgadza się ze stwierdzeniem, że ważne jest udowodnienie Unii Europejskiej naszych racji, nawet kosztem zablokowania dostępu do KPO.