- Zgodnie z nowymi zapisami ciepłownictwo pracujące na potrzeby gospodarstw domowych w 2013 roku otrzyma darmowe przydziały uprawnień do emisji CO2 na podstawie historycznej emisji. Ich ilość będzie malała z każdym rokiem o 10 proc. W rezultacie polskie ciepłownictwo otrzyma ok. 5 dodatkowych lat na dostosowanie się do rygorystycznych wymogów środowiskowych UE. Oznacza to również, że ceny ciepła nie skoczą gwałtownie w 2013 roku, ale będą rosły w sposób łagodniejszy. Niestety, ciepło produkowane dla innych odbiorców niż gospodarstwa domowe (obiekty użyteczności publicznej, przemysł i usługi) nie zostało objęte nową propozycją, co oznacza, że od 2013 roku ceny ciepła dla tych odbiorców wzrosną o około 22 proc.  – mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu Energii i Zmian Klimatu PKPP Lewiatan.

Jednocześnie Komisja Europejska nie zgodziła się na wprowadzenie benchmarków dla przemysłu według używanego paliwa: gaz - ropa – węgiel. Przyjęte wskaźniki gazowe stawiają polski przemysł w sytuacji zdecydowanie gorszej niż jego konkurenci w krajach UE, w których głównym paliwem nie jest wysokoemisyjny węgiel. Komisja Europejska złagodziła jednak wskaźniki dla niektórych branż (nawozowej, cementowej) co pozwoli im na łatwiejsze przystosowanie się do nowych regulacji.  Zdaniem PKPP Lewiatan, Ministerstwo Gospodarki, które pełniło wiodącą rolę w negocjacjach z Komisją osiągnęło duży sukces wprowadzając zapisy korzystne dla polskiego ciepłownictwa sieciowego. Nasi negocjatorzy powinni teraz dążyć do objęcia nowymi regulacjami odbiorców ciepła z sektora użyteczności publicznej.

Lewiatan podkreśla, że złagodzenie regulacji w sprawie benchmarków nie zwalania ciepłownictwa z konieczności podjęcia natychmiastowych działań dostosowujących do nowych rygorystycznych przepisów. Ciepłownictwo powinno przede wszystkim: poprawić efektywność wytwarzania i przesyłu ciepła, przestawić się na mniej emisyjne źródła ciepła, jak gaz i paliwa odnawialne i maksymalnie wykorzystać środki finansowe UE na współfinansowanie inwestycji w niskoemisyjne ciepłownictwo. - Od Urzędu Regulacji Energetyki oczekujemy szybkiego wprowadzenia regulacji taryfowych stymulujących poprawę efektywności ciepłownictwa sieciowego. Niezbędne jest także wprowadzenie zaostrzonych norm ciepła dla nowego budownictwa. Z kolei odbiorcy ciepła powinni zmniejszać zapotrzebowanie na ciepło poprzez termomodernizację budynków, a także instalować odnawialne źródła ciepła jak panele słoneczne i pompy ciepła- napisali eksperci PKPP w komunikacie.