Zgodnie z zaleceniami resortu środowiska NFOŚiGW do 2016 roku ma udzielać zaledwie 35 proc. dotacji, reszta pieniędzy będzie dostępna w postaci pożyczek. Za to uproszczeniu mają ulec procedury, dzięki czemu pieniądze z NFOŚiGW będą dostępne szybciej i prościej. Przyczyni się do tego m.in. możliwość składania wniosków w wersji elektronicznej, która pojawi się prawdopodobnie pod koniec I kwartału. Będzie to jeden z pierwszych efektów zmian w Funduszu. Elektroniczny obieg dokumentacji powinien zacząć działać od marca.

Prezes NFOŚiGW zapowiada, że konkursy będą ogłaszane w wersji elektronicznej, poprzez system informatyczny, tak żeby beneficjenci nie musieli przywozić wszystkich dokumentów do Funduszu. Wnioski będą składane w wersji elektronicznej, a później przetwarzane w Funduszu.
W pierwszym kwartale będą trwały prace nad upraszczaniem procedur, przebudową struktury organizacji, tak by pieniądze szybciej trafiały do beneficjentów i na rynek.

Małgorzata Skucha, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że celem zmian jest stworzenie instytucji przyjaznej beneficjentom. Temu ma służyć przegląd procedur, który ma zakończyć się do końca marca.