Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna obecnie pojemność magazynowa europejskich kawern solnych, w których można gromadzić ropę naftową oraz produkty naftowe, wynosi 42 mln m sześc. Mamy na Starym Kontynencie łącznie ponad 130 takich miejsc, ale dysponują nimi zaledwie trzy kraje – Niemcy, Francja i Polska. Plany budowy własnych magazynów tego typu miała kiedyś również Wielka Brytania, jednak zawieszono je, gdy na szelfie Morza Północnego odkryto złoża ropy. Natomiast Norwegia, Szwecja, Finlandia w podobnym celu wykorzystują kawerny skalne.

Jak podaje DGP kawerny cieszą się rosnącą popularnością jako podziemne magazyny dla strategicznych rezerw nośników energii. Rozwiązanie to stosują z powodzeniem poza państwami europejskimi także Stany Zjednoczone czy Singapur. Nic w tym dziwnego, skoro kawerny to najtańsze i najbezpieczniejsze obiekty służące do przechowywania wielkich zapasów ropy i gotowych wyrobów. Badania wykazały, że przechowywanie nawet przez wiele lat ropy naftowej w środowisku solnym nie wpływa na jej właściwości, w szczególności zaś nie obniża jej jakości. Taki surowiec nadaje się równie dobrze do przerobu rafineryjnego, jak surowiec pochodzący wprost z odwiertu.

Oczyszczania nie wymagają również pochodne ropy takie jak olej napędowy czy olej opałowy oraz benzyna.

Warto podkreślić, że niski koszt utrzymywania zapasów paliw w tego typu podziemnych magazynach ma bezpośredni wpływ na ich późniejszą cenę w sprzedaży detalicznej.


Więcej informacji znajdziesz w serwisie Dziennik Gazeta Prawna>>>