Pytanie:
Czy na usunięcie kilkudziesięcioletniego ajlanta gruczołkowatego właściciel nieruchomości, na której rośnie przedmiotowe drzewo powinien uzyskać zezwolenie?
Czy w opisanej sytuacji bez względu na wiek drzewa zastosowanie ma art. 83f ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - dalej u.o.p.?

Odpowiedź:
Na usunięcie bożodrzewu gruczołkowatego (Ailanthus altissima), znanego również jako ajlant gruczołkowaty, nie jest wymagane zezwolenie, zgodnie z art. 83f ust. 1 pkt 15 u.o.p. niezależnie od jego stanu zdrowotnego czy wieku.

W rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym - dalej r.r.z.g.o. bożodrzew gruczołowaty został wymieniony jako drzewo zaliczane do gatunków inwazyjnych, szkodliwych dla rodzimych gatunków flory.

Z powyższego wynika, że nie tylko nie należy go chronić w środowisku, ale wręcz należy dążyć do jego wyeliminowania.

Uzasadnienie:
Artykuł 83f ust. 1 pkt 15 u.o.p. jest nowym przepisem obowiązującym od dnia 28 sierpnia 2015 r. Zgodnie z jego treścią, art. 83 ust. 1 u.o.p. nie ma zastosowania w odniesieniu do drzew lub krzewów należących do gatunków obcych, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 120 ust. 2f u.o.p.

Bożodrzew znajduje się na liście gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym wskazanym w załączniku do r.r.z.g.o. Nie ma zatem znaczenia, że w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 13 października 2004 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew określono, że stawka opłaty za usunięcie 1 cm tego drzewa wynosi 345,30 zł.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów