Zasady wydawania zezwoleń dotyczących obrotu napojami alkoholowymi regulują przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672) – dalej u.w.t.
Zgodnie z przepisami art. 9 u.w.t., obrót hurtowy w kraju napojami alkoholowymi o zawartości:
1) powyżej 18% alkoholu może być prowadzony tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez ministra właściwego do spraw gospodarki, tj. Ministra Gospodarki,
2) do 18% alkoholu może być prowadzony tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez marszałka województwa.
Zezwolenia te, wydaje się na wniosek przedsiębiorcy.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:
1) oznaczenie przedsiębiorcy
2) siedzibę i adres przedsiębiorcy
3) numer w rejestrze przedsiębiorców
4) miejsce prowadzenia działalności gospodarczej
5) wnioskowany limit – dotyczy wyłącznie wniosku o wydanie zezwolenia wydawanego przez Ministra Gospodarki
6) wnioskowany termin ważności zezwolenia
Od dnia 10 kwietnia 2010 r. dodano zapis, zgodnie z którym do zezwoleń na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności w wymienionym wyżej zakresie nie stosuje się przepisu art. 11 ust. 9 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672) – dalej u.s.d.g. Chodzi o przepis, zgodnie z którym jeżeli organ nie rozpatrzy wniosku w terminie, uznaje się, że wydał rozstrzygnięcie zgodnie z wnioskiem przedsiębiorcy, chyba że przepisy odrębnych ustaw ze względu na nadrzędny interes publiczny stanowią inaczej. Przepis ten, wprowadzono z uwagi na ograniczenia w zakresie obrotu napojami alkoholowymi.

Czytaj także: Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygasa w przypadku zawieszenia działalności

Z orzecznictwa
„Zezwolenie, o którym mowa w art. 9 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, jest uprawnieniem podmiotowym. Oznacza to, że jest ono nierozerwalnie związane z oznaczonym przedsiębiorcą i nie może być przez niego zbyte czy przeniesione na inny podmiot."
(wyrok NSA z 13 marca 2003 r., II SA 982/01, LEX 157723).


Należy pamiętać, że wspomniane zezwolenia wydaje się oddzielnie na obrót hurtowy następującymi rodzajami napojów alkoholowych:
1. o zawartości do 4,5% alkoholu oraz na piwo – zezwolenie wydaje się na czas oznaczony nie dłuższy niż 2 lata,
2. o zawartości powyżej 4,5% do 18% alkoholu, z wyjątkiem piwa – zezwolenie wydaje się na czas oznaczony nie dłuższy niż 2 lata,
3. o zawartości powyżej 18% alkoholu – zezwolenie wydaje się na czas oznaczony nie dłuższy niż rok.
Przy czym dla zezwoleń na obrót napojami alkoholami zawartości powyżej 18% alkoholu określono limit w wysokości minimum 500.000 litrów 100% alkoholu rocznie. Limit ten, może być zwiększony na wniosek przedsiębiorcy złożony nie później niż 30 dni od dnia wykorzystania limitu określonego w zezwoleniu.
Natomiast maksymalny limit dla przedsiębiorców zaopatrujących statki, pociągi i samoloty określono w wysokości 2.000 litrów 100% alkoholu rocznie.
Uwaga
Producent napojów alkoholowych jest obowiązany do uzyskania zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi, jeżeli zbywa swoje wyroby przedsiębiorcom posiadającym zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży.

(...)

Czytaj więcej: Kompas Księgowo-Kadrowy