Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Jeśli tak, to czy w obiegu otwartym czy zamkniętym?

Na terenie, gdzie ma być planowana inwestycja, jest zbiornik bezodpływowy.
Jakie warunki środowiskowe musi spełnić myjnia?


Odpowiedź:

Na obszarze Natura 2000 można wybudować myjnię samochodową w obiegu zamkniętym, a w przypadku myjni w obiegu otwartym pod warunkiem ustalenia, czy realizacja planowanej inwestycji w istotny sposób zagrażać będzie gatunkom, dla których wyznaczono obszar ochronny.

Dla myjni trzeba będzie uzyskać pozwolenie wodnoprawne zarówno w przypadku gdyby ścieki przemysłowe w niej wytwarzane były odprowadzane do "cudzych" urządzeń kanalizacyjnych, jak i w przypadku odprowadzania ich do wód lub do ziemi. Substancje w istotny sposób ograniczają i utrudniają właściwe korzystanie z zasobów wodnych. Wprowadzanie wytwarzanych substancji do środowiska wodnego, zarówno w sposób bezpośredni (do wód lub do ziemi), jak też pośredni do cudzych urządzeń kanalizacyjnych za pośrednictwem stacji zlewnej podlega nadzorowi administracyjnemu. Wszelkie zagadnienia dotyczące korzystania z gminnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej będą podlegały regulacjom ustawy z dnia 7 czerwca 2001 o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858, z późn. zm.). Zaś kwestie związane z bezpośrednim korzystaniem ze środowiska (np. pobór wód z własnego ujęcia, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi) należałoby przeanalizować w kontekście art. 122 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod.

Przed uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego (lub pozwolenia na budowę) organ ochrony środowiska może zdecydować o konieczności sporządzenia raportu środowiskowego w związku z nałożeniem obowiązku uzyskania decyzji środowiskowej.


Uzasadnienie:

Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 627), dla obszarów Natura 2000 nie ustanawia się listy konkretnych zakazów jak ma to miejsce w przypadku innych form ochrony przyrody, np. parków narodowych, krajobrazowych czy obszarów chronionego krajobrazu. Jedynym obostrzeniem jest zabronienie podejmowania działań mogących w znaczący sposób pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków roślin i zwierząt, a także w znaczący sposób wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000.

Zamierzenia inwestycyjne inne niż wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), ale mogące znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000 i niebędące bezpośrednio związane z ochroną tego obszaru lub nie wynikające z tej ochrony w myśl art. 59 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.) - dalej u.o.o.ś. wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, o ile obowiązek ten zostanie stwierdzony na podstawie art. 97 ust. 1 u.o.o.ś.

Jeśli zostanie wybudowana myjnia w obiegu zamkniętym, trzeba będzie urządzić zbiornik na zanieczyszczenia pochodzące z wody i odpowiednio je utylizować - przekazywać podmiotom posiadającym zezwolenia na gospodarowanie odpadami, wydanymi zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21).

Ścieki przemysłowe powstające w wyniku procesów technologicznych prowadzonych w myjni zawierają substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, m.in. należy liczyć się z obecnością w powstających ściekach tego rodzaju substancji ropopochodnych i związków fosforu. W związku tym oprócz podpisania umowy dotyczącej wprowadzania wytwarzanych ścieków do punktu zlewnego obiekt ten powinien uzyskać pozwolenie wodnoprawne w trybie art. 122 ust. 1 pkt 10 pr. wod. lub art. 122 ust. 1 pkt 1 pr. wod. w przypadku wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi. Do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego należy dołączyć operat wodnoprawny, który powinien uwzględniać dane wymienione w art. 132 ust. 2 i 3 pr. wod. (dot. części opisowej i graficznej operatu), zaś zgodnie z art. 132 ust. 5 pr. wod., niezbędne będzie sporządzenie m.in. schematu technologicznego wraz z bilansem masowym i z rodzajami wykorzystywanych materiałów, surowców istotnych z punktu widzenia wymagań ochrony środowiska, określenie ilości i jakości ścieków, ze szczególnym uwzględnieniem ilości substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz opis urządzeń służących do gromadzenia ścieków. Wnioskowi powinna również towarzyszyć zgoda właściciela urządzeń kanalizacyjnych na wprowadzanie wytwarzanych ścieków do jego urządzeń.

Ścieki wprowadzane do cudzej kanalizacji muszą spełniać wymagania rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2005 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego (Dz. U. Nr 233, poz. 1988 z późn. zm.). Natomiast wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi ścieki muszą spełniać wymagania dotyczące standardów jakościowych określonych w § 6-8 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. Nr 137, poz. 984, z późn. zm.) - dalej r.w.ś.w.z. Przy ocenie spełnienia jakości tego rodzaju ścieków należy zatem brać pod uwagę dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń, które zostały określone w załączniku nr 3 do r.w.ś.w.z., w skład którego wchodzi zarówno tabela I (dot. niektórych substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego), jak i tabela II (obejmująca pozostałe wskaźniki zanieczyszczeń).

Na koniec warto zastanowić się, czy prowadzący myjnię będzie musiał uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów. W mojej ocenie - nie. Nawet gdyby przyjąć, że myjnia jest instalacją w rozumieniu art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś., jest mało prawdopodobne, aby nawet duża myjnia wytworzyła odpady w ilości wskazanej w art. 180a p.o.ś., tj. 1 Mg odpadów niebezpiecznych w ciągu roku lub 5000 Mg odpadów innych niż niebezpieczne. Niemniej, dla wytworzonych odpadów trzeba będzie prowadzić ewidencję.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.