Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, przedstawił działania Ministerstwa Środowiska w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

„Choroba ASF rozwija się. Powodem tego była totalna indolencja poprzednich władz - koalicji rządzącej PO-PSL. Indolencja zarówno w zakresie polityki, jak również gospodarki i nauki. Zamiast przystąpić do natychmiastowej likwidacji ognisk tej choroby, doprowadzono do tego, żeby nastąpił wzrost populacji dzika” – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Czytaj: Decyzje o odstrzale zwierząt wydaje starosta >>>

Resort informuje, że mając na uwadze poważny problem, jaki spowodowały niewłaściwe decyzje w tym zakresie, 30 sierpnia 2016 r. Minister Środowiska złożył doniesienie do Prokuratury Krajowej o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach, powodując szerzenie się choroby zakaźnej.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo łowieckie. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

Prof. Jan Szyszko poinformował też, że Ministerstwo Środowiska wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji uzgodniło wielkoobszarową inwentaryzację dzika. „Chcemy zobaczyć, w jaki sposób jest rozmieszczony ten dzik i gdzie. Chcemy też sprawdzić czy prawdą jest to - co mówią niektórzy - że Polski Związek Łowiecki (PZŁ) nie wykonał swoich zadań odstrzału w tym roku” – powiedział minister Szyszko. Według PZŁ informacje te nie są prawdą. „Żeby ukrócić te spekulacje, rozpoczynamy wielkoobszarową inwentaryzację i na jej podstawie stwierdzimy, gdzie należy jeszcze dokonać redukcji – dodał minister.

Czytaj: Dzików powinno być o połowę mniej >>>