Resort środowiska informuje, że problem smogu wynika z wieloletnich zaniedbań poprzedniego rządu koalicji PO-PSL. Brak systemowych rozwiązań, które mogłyby wykorzystać samorządy w walce ze smogiem, spowodował obecną jakość powietrza w Polsce. Ministerstwo Środowiska wskazuje, że Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie - mówiący o jakości powietrza w latach 2008-2013 - wskazywał, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Jednak wówczas organizacje ekologiczne nie skarżyły Polski do Komisji Europejskiej - podkreśla MŚ.

- Dane Europejskiej Agencji Środowiska i Eurostatu za lata 2008-2015 pokazują, że najwyższe przekroczenia dobowego, dopuszczalnego poziomu dla pyłu PM10 występowały w Polsce w latach 2010-2012. To dowodzi, że z jakością powietrza w Polsce są problemy od dawna. Czy wówczas też składano skargi na Polskę do Komisji Europejskiej? – wskazuje rzecznik resortu Paweł Mucha.

Resort środowiska podkreśla, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest spalanie słabej jakości paliw oraz odpadów w domowych, często przestarzałych piecach. W ocenie MŚ, poprzednio rządząca koalicja nie podjęła działań naprawczych w tej kwestii.

"Również w samorządach miały miejsce wieloletnie zaniedbania, m.in. niewłaściwe planowanie przestrzenne. Przykładem może być Warszawa, gdzie niektóre kliny i korytarze napowietrzające zostały zabudowane. Smog utrzymuje się tam przez wiele godzin, a nawet dni, jeśli nie ma odpowiedniego ruchu powietrza" - czytamy na stronie resortu.

- W walce ze smogiem konieczna jest współpraca – rząd powinien tworzyć rozwiązania legislacyjne na poziomie systemowym, samorządy powinny być odpowiedzialne za wdrożenie ich na poziomie lokalnym, a organizacje ekologiczne mogłyby działać na rzecz edukacji i promowania zachowań prośrodowiskowych – mówi Paweł Mucha.

Źródło: Ministerstwo Środowiska  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów