Polityka energetyczno-klimatyczna w świetle ustaleń z COP21 była głównym tematem panelu dyskusyjnego podczas 26. Forum Ekonomicznego w Krynicy.

W panelu wzięli udział minister środowiska prof. Jan Szyszko, Przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Kazimierz Grajcarek, Andrzej Kassenberg z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju i prof. Semjon P. Kundas z Białoruskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego.

Resort środowiska poinformował, że minister Szyszko zwrócił uwagę, że obliczu ratyfikowania przez USA i Chiny Porozumienia Paryskiego, które są największymi emitentami na świecie, należy spodziewać się przyjęcia przez kolejne państwa ustaleń konferencji paryskiej. Minister zadeklarował jednocześnie, że Polska rozpoczyna proces ratyfikacji.

Czytaj: USA i Chiny ratyfikowały porozumienie klimatyczne z Paryża >>>

Prof. Szyszko podkreślał, że polityka klimatyczna UE po 2020 roku powinna odzwierciedlać ustalenia przyjęte w Paryżu w grudniu 2015 roku. - Porozumienie Paryskie mówi wprost, że powinniśmy jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie zmniejszać tempo koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze - mówił minister Szyszko.

- Głównymi problemami świata są dzisiaj brak dobrej wody, dobrego powietrza, pustynnienie, zanik bioróżnorodności, migracje. Porozumienie Paryskie wychodzi naprzeciw tym problemom i zauważa, że oprócz redukcji CO2 należy podkreślić rolę pochłaniania CO2 przez lasy przez gleby dla regeneracji tych układów przyrodniczych - podkreślał minister Szyszko.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo ochrony środowiska. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 złMinister Szyszko zwrócił również uwagę, że Państwa – strony porozumienia – będą mogły realizować działania zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych przy poszanowaniu swojej specyfiki społeczno-gospodarczej. - Porozumienie Paryskie to szansa na kreowanie polityki klimatycznej na bazie dobrowolności, z wykorzystaniem specyfiki poszczególnych państw, a nie poprzez dyktat – podkreślił prof. Szyszko. - Chcemy prowadzić autentyczną politykę zrównoważonego rozwoju zgodnie z porozumieniem paryskim - zaznaczył minister.

O znaczeniu Porozumienia Paryskiego mówił także prof. Semjon P. Kundas. - To bardzo ważne dla wszystkich państw, aby przede wszystkim odnosić się skutecznie do protokołu z Kioto, ale również do ostatniego Porozumienia Paryskiego - podkreślał naukowiec z Białoruskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego. Dodał, że również Białoruś ratyfikowała porozumienie i w przyszłym miesiącu rozpocznie fazę wdrażania planu.

Czytaj: Ratyfikacja porozumienia paryskiego możliwa jeszcze w tym roku >>>

Do kwestii dotyczących Porozumienia Paryskiego odniósł się także Kazimierz Grajcarek. - Wydaje się, że uelastyczniły się i związki zawodowe, i pracodawcy. Istotne jest, że polski rząd, pracodawcy i związki zawodowe mówią w tych kwestiach jednym głosem. Dbając o emisję nie można pozbawić państwa bezpieczeństwa energetycznego - powiedział Kazimierz Grajcarek.