W piątek unijni ministrowie ds. środowiska zatwierdzili ratyfikację przez Unię Europejską porozumienia klimatycznego z Paryża w trakcie nadzwyczajnego posiedzenia Rady UE ds. Środowiska w Brukseli. Resort zauważa, że przyśpiesza to proces implementacji Porozumienia Paryskiego. 

- Dzisiejsza decyzja uwzględnia zapisy Porozumienia Paryskiego, które mówią o zmniejszaniu koncentracji CO2 jak najszybciej i jak najbardziej efektywnie, jednak z poszanowaniem specyfiki poszczególnych gospodarek - minister Jan Szyszko

Ministerstwo deklaruje, że w celu zmniejszenia koncentracji CO2 w atmosferze, wykorzysta lasy i nowoczesne technologie węglowe. - O naszej wyjątkowości stanowi fakt, że mamy lasy, które zajmują ponad 1/4 powierzchni kraju. To właśnie te lasy, a także nowoczesne technologie węglowe, chcielibyśmy wykorzystać w celu zmniejszenia koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze -dodaje Paweł Mucha, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

Resort przypomina, że w środę rząd zaakceptował projekt ustawy ratyfikacyjnej ws. porozumienia klimatycznego ONZ, która w czwartek trafiła do Sejmu. Niższa izba parlamentu ma zająć się nim na przyszłotygodniowym posiedzeniu.

- Liczymy, że Sejm zgodzi się na szybkie uchwalenie tego projektu - powiedział Paweł Mucha, rzecznik resortu środowiska.