"Minister Środowiska prof. Jan Szyszko wielokrotnie podkreślał, że z wielką przyjemnością zjawi się przed TSUE, gdzie zaprezentuje dowody na to, że działania podejmowane w Puszczy Białowieskiej są zgodne z prawem. Prof. Jan Szyszko już stawał przed tym gremium i za każdym razem Trybunał przyznawał mu rację" - wskazuje resort środowiska w komunikacie.

Ministerstwo podkreśla, że działa w Puszczy Białowieskiej w oparciu o prawo Unii Europejskiej, dotyczące odtwarzania i zachowania siedlisk i gatunków ważnych dla UE, wytyczonych w ramach sieci Natura 2000.

Resort informuje, że sprzeciwia się deprecjonowaniu dokonań miejscowej ludności, przedstawicieli polskiej szkoły leśnictwa i ochrony przyrody. "To przede wszystkim dzięki ich staraniom Puszcza Białowieska przetrwała do dzisiaj, stanowiąc markę rozpoznawalną na całym świecie" - wskazuje Ministerstwo.

Czytaj: KE skierowała sprawę wycinki w Puszczy Białowieskiej do Trybunału >>>

MŚ przypomina w komunikacie, że to polscy specjaliści odtworzyli populację żubra, spowodowali, że lasy zajmują blisko 1/3 powierzchni naszego kraju oraz doprowadzili do tego, że w Polsce występują wszystkie dziko żyjące, charakterystyczne dla tej strefy geograficznej gatunki. Ministerstwo podkreśla, że wiele państw Europy Zachodniej nie może się tym poszczycić.

Źródło: Ministerstwo Środowiska  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów