Bank Gospodarstwa Krajowego, działając na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, podpisał umowy z pośrednikami finansowymi, którzy będą udzielać pożyczek w ramach Programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie".

- Rok 2014 będzie rokiem ludzi młodych na rynku pracy - powiedział podczas uroczystości podpisania umów minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - Oprócz zmian w ustawie o promocji zatrudnienia, pożyczek na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej udzielanych przez urzędy pracy, oprócz programu „Twoja kariera - twój wybór" dochodzi nowy, ważny instrument. Dzięki Programowi "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" studenci ostatnich lat i absolwenci wyższych uczelni będą mogli otrzymać na korzystnych warunkach niskooprocentowaną pożyczkę. Od stycznia program obejmie obszar całej Polski. Minister Kosiniak-Kamysz dodał też, że to właśnie podczas kończenia edukacji powinno zaczynać się myślenie o karierze zawodowej i zakładaniu własnego biznesu.
Celem programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" jest rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie warunków dla powstawania nowych miejsc pracy, jako elementów rozwoju rynku pracy, przeciwdziałania bezrobociu i promowania zatrudnienia. Pożyczki będą udzielane na podjęcie działalności gospodarczej przez poszukujących pracy absolwentów uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu oraz studentów ostatniego roku studiów wyższych.
Realizacja Programu przewidziana jest w dwóch etapach. Pula środków przeznaczona na realizację pierwszego etapu to 20,5 mln zł, co pozwoli na udzielenie ok. 350 pożyczek. W ramach pilotażu w proces oceny wniosków zostanie włączone środowisko akademickie.
- Resort pracy włącza zielone światło dla innowacyjnych, trudnych projektów - stwierdził wiceminister Jacek Męcina. - Każdego roku 480 tys. młodych ludzi kończy uczelnie i wchodzi na rynek pracy. Dla nich są przeznaczone właśnie takie prewencyjne instrumenty, by nie trafiali po studiach do urzędów pracy i nie powiększali szeregów bezrobotnych.
Program oferuje także dodatkowe wsparcie w postaci możliwości uzyskania uzupełniającej pożyczki na utworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej, w tym bezrobotnej skierowanej przez Powiatowy Urząd Pracy, już po trzech miesiącach spłacania rat kapitałowo-odsetkowych pożyczki na rozpoczęcie działalności. Wartość takiej pożyczki będzie wynosić do 20 tys. złotych, a po spełnieniu warunku utrzymania stanowiska utworzonego dla osoby bezrobotnej skierowanej przez PUP przez rok – pożyczkobiorca może wnioskować o umorzenie pozostałej do spłaty kwoty kapitału pożyczki uzupełniającej.