W tym roku prezydent Andrzej Duda wręczy nagrodę w czterech głównych kategoriach: "Lider MŚP" (wyróżnienie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw), "Narodowy sukces", "Międzynarodowy sukces" oraz "Odpowiedzialny biznes", a także w dwóch kategoriach specjalnych: "STARTUP_PL" oraz "Badania = Rozwój". Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi 17 listopada podczas konferencji gospodarczej „Kongres 590”, w Rzeszowie.

W środę 28 września br. odbyło się pierwsze posiedzenie kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, której przewodniczył prof. Krzysztof Opolski. Kapituła 3 listopada 2016 r. wybierze po 3 nominowanych w każdej z sześciu kategorii Nagrody Gospodarczej Prezydenta. Spośród tych nominacji prezydent wybierze firmy, które nagrodzi. Kandydatury do nagrody można przesyłać do 14 października.
Możliwość zgłaszania kandydatur ma ponad 100 instytucji i organizacji gospodarczych. Kancelaria Prezydenta poinformowała je o tym oraz przekazała informacje o zasadach przyznawania nagrody. Formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie Kancelarii.

Jak mówi Paweł Przewięźlikowski, prezes zarządu firmy biotechnologicznej Selvita, która otrzymała nagrodę gospodarczą prezydenta w jednej z poprzednich edycji, to bardzo ważne wyróżnienie dla przedsiębiorców. – Jest to nie tylko powód do dumy i satysfakcji, ale punkt wyjścia do wymiernych korzyści biznesowych. Statuetka jest prezentowana w naszej firmie na honorowym miejscu i pokazywana wszystkim gościom. Co ciekawe, największe wrażenie robi na naszych kontrahentach zagranicznych, a szczególnie na amerykańskich. Jestem przekonany, że to podnosi nasz prestiż w ich oczach – mówi.
Prezes Selwity, który jest obecnie członkiem kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta twierdzi, że to wyróżnienie ma też pozytywny wpływ na postrzeganie jego firmy w relacjach krajowych, w tym w kontaktach z urzędami. – Odnoszę wrażenie, że dla urzędników fakt, że firma została wyróżniona przez prezydenta uwiarygadnia ją – mówi Paweł Przewięźlikowski. I zachęca inne firmy od ubiegania się o te nagrodę.