Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy montaż nowego urządzenia (awaryjny generator: silnik gazowy o mocy 2 MW opalany gazem ziemnym), które będzie pracować jako urządzenie do zasilania awaryjnego (rozruchu) głównej instalacji - bloku gazowo-parowego (jest to instalacja energetycznego spalania paliw wymagająca pozwolenia zintegrowanego) wymaga zmiany posiadanego przez zakład pozwolenia zintegrowanego? Silnik gazowy o mocy 2 MW opalany gazem ziemnym będzie wykorzystywany tylko w sytuacjach awaryjnych do zasilania (rozruchu) głównej instalacji energetycznego spalania paliw (bloku parowo-gazowego), która to instalacja posiada pozwolenie zintegrowane.


Odpowiedź:

Moim zdaniem opisane przedsięwzięcie wymaga zmiany posiadanego przez pozwolenia zintegrowanego. Zgodnie z art. 180 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś., eksploatacja instalacji powodująca wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane. W danym przypadku pozwolenie już jest wymagane dla eksploatowanej instalacji energetycznej. W związku z powyższym, mając na uwadze art. 202 ust. 1 oraz art. 224 ust. 2 pkt 1 p.o.ś., uważam, że nowe źródło w opisanej w pytaniu sytuacji powinno mieć w pozwoleniu określone emisje dopuszczalne.

Oczywiście zmiana w instalacji nie będzie miała charakteru zmiany istotnej zdefiniowanej w art. 3 pkt 7 p.o.ś.

Ponieważ jednak ostateczne stanowisko należy do organu właściwego do wydania pozwolenia zintegrowanego, mając na uwadze nieistotną zmianę w instalacji, proponuje w pierwszej kolejności skorzystać z art. 214 p.o.ś.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.