Jak podaje w komunikacie Ministerstwo Środowiska, dzięki staraniom prof. Jana Szyszko w grudniu 2015 r. zmienił się kierunek polskiego podejścia dot. pakietu energetyczno-klimatycznego.
„Porozumienie paryskie nie mówi o dekarbonizacji, ale o tzw. neutralności klimatycznej. Jest to powrót do polityki klimatycznej, która ma chronić klimat, a jednocześnie pozwala na zachowanie specyfiki gospodarek narodowych, co jest szczególnie istotne dla Polski. Porozumienie paryskie gwarantuje nam, że dalej będziemy mogli korzystać z posiadanych zasobów surowcowych” – podkreśla prof. Szyszko.
Wskutek aktywnej postawy prof. Jana Szyszko w Paryżu w grudniu 2015 r. wprowadzono zapis do globalnego porozumienia dot. klimatu, który umożliwia wykorzystywanie lasów do zmniejszania koncentracji CO2 w atmosferze.
„Emisję będziemy redukować m.in. poprzez stosowanie najnowszych technologii przy budowie nowych bloków energetycznych. Z drugiej strony wykorzystamy proces pochłaniania CO2 przez lasy. Dzięki temu możemy nie tylko zmniejszać koncentrację CO2 w atmosferze, ale także wykorzystać go do regeneracji gleb i lasów, a przez to wpływać na poprawę jakości wody, powietrza i ochronę bioróżnorodności” – mówi minister środowiska.
„Pochłanianie CO2 przez lasy jest jedną z najtańszych i najbardziej efektywnych metod zmniejszania koncentracji CO2 w atmosferze” – dodaje.
Źródło: www.mos.gov.pl, stan z 18.05.2017 r.