Dotacje mają wspierać małą działalność biznesową w regionie i pomagać mieszkańcom wsi w przekwalifikowaniu się.

Pieniądze wesprą najlepsze pomysły na biznes. Wysokość łącznej kwoty, która zostanie rozdysponowana, będzie zależała od ilości zgłoszonych wniosków - poinformowano PAP w realizującej program Fundacji Na Rzecz Rozwoju Wsi "Polska Wieś 2000" w Warszawie. Fundacja prowadzi program wspólnie z Centrum Wdrażania Projektów przy Białowieskim Parku Narodowym.
To drugi nabór w programie. Przewidziany jest jeszcze jeden. Łącznie w obu naborach do rozdania jest 250 tys. zł. Pieniądze pochodzą ze środków fundacji "Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej". 
W pierwszej edycji mikrodotacji w 2013 r. zawarto 5 umów. Szósty projekt nie doszedł do skutku, bo mimo że zdobył dotację, wnioskodawca zrezygnował. Dostał wsparcie z innego programu - wyjaśniła fundacja. Projekty wyłoniono spośród 50 wniosków. Pieniądze dostały osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zainwestowały w rozwój usług, sprzedaż wyrobów z drewna: pamiątek i mebli, zakup maszyn do produkcji, czy zatrudnienie nowego pracownika.
W obecnym konkursie na mikrodotacje nowością jest możliwość udziału w nim osób z Hajnówki (zarówno z miasta, jak i gminy wiejskiej), dlatego fundacja spodziewa się, że o dotacje oprócz osób prowadzących działalność gospodarczą mogą dołączyć mikroprzedsiębiorcy (zatrudniający do 9 osób). Promowane będą przedsięwzięcia biznesowe dotyczące wytwarzania produktów lokalnych i regionalnych, agroturystyki, odnawialnych źródeł energii. Premiowane też będą osoby młode, poniżej 25. roku życia, które dopiero chcą rozpocząć działalność gospodarczą i które mieszkają na terenach gmin puszczańskich dłużej niż 10 lat. Za spełnienie tych kryteriów będą przyznawane dodatkowe punkty. Poprawione wnioski mogą składać również ci, którym nie udało się w pierwszym naborze. 
O pieniądze oprócz mieszkańców Hajnówki starać się mogą osoby z gmin: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Narew, Narewka oraz Kleszczele. Z dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, rolniczą, chcący rozpocząć dodatkową działalność lub ci, co zamierzają otworzyć swój mały biznes.
Cały budżet programu "Razem możemy więcej" dla Puszczy Białowieskiej to 400 tys. zł. Oprócz mikrodotacji na działalność gospodarczą wparcie mogą też uzyskiwać w konkursach organizacje pozarządowe (łączna pula 50 tys zł). W pierwszym takim konkursie pieniądze dostały cztery projekty, m.in. na warsztaty, spotkania folkowe w Białowieży, promocję walorów gminy Narewka.