Rodzina na swoim bez następcy


Zakończony niedawno program Rodzina na swoim wciąż nie ma oficjalnego następcy. W sejmie trwają co prawda prace nad programem Mieszkanie dla młodych jednak jego ostateczny kształt wciąż pozostaje sporą niewiadomą. Największe kontrowersje towarzyszą włączeniu do programu mieszkań z rynku wtórnego. Są też głosy żeby dofinansowanie wkładu własnego obejmowało domy jednorodzinne i wykup mieszkań spółdzielczych.
 

Mieszkanie dla Młodych także dla rynku wtórnego?

Zwolennicy objęcia mieszkań z rynku wtórnego argumentują, że tylko w ten sposób można wyrównać szanse pomiędzy dużymi ośrodkami i małymi miejscowościami, gdzie rynek pierwotny jest na tyle mały, że znalezienie nieruchomości spełniającej wymogi programu graniczy niemal z cudem. Przeciwnicy rozszerzenia podkreślają z kolei, że ograniczenie do mieszkań z rynku pierwotnego ma istotny wpływ na pobudzenia rynku budowlanego, a co za tym idzie także rynku pracy.
 

Branża budowlana traci przez zastój

Na całym zamieszaniu najwięcej traci branża budowlana. Potencjalni kupcy wstrzymują się z zakupem mieszkania licząc, że wprowadzenie MdM pozwoli im znacznie zaoszczędzić. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, jak wynika z danych GUS, liczba oddanych do użytku mieszkań wyniosła 153 tys. W czerwcu spadła jednak liczba lokali wybudowanych przez deweloperów.

Deweloperzy przestali też budować mieszkania. Według informacji GUS w czerwcu rozpoczętych inwestycji było o 38 proc. mniej niż przed rokiem.