Na dzień dzisiejszy, Polska dysponuje jedynie jedną spalarnią odpadów na cały kraj. Pomocny może okazać się Program Infrastruktura i Środowisko, dzięki któremu ma powstać sześć kolejnych tego typu inwestycji. Mimo, iż są to jedne z najbardziej ekologicznych instalacji, wielu mieszkańców się ich obawia. Polska Grupa Recyklingu PROEKO, twierdzi, iż spalarnie są bardzo dobrym rozwiązaniem. Jednocześnie apeluje do urzędników oraz inwestorów o profesjonalny lobbing i PR skierowany do lokalnych społeczności.


W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, do jedynej spalarni odpadów w Warszawie, może dołączyć kolejnych sześć inwestycji. Ich budowa planowana jest w Poznaniu, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Szczecinie oraz Białymstoku.


W Polsce brakuje doświadczenia w zakresie inwestycji spalarniowych, zarówno z punktu widzenia władz jak i społeczeństwa. Często skutkuje to protestami mieszkańców, którzy nie mają wiedzy na temat tych inwestycji.

Jedynym przykładem uniknięcia społecznego sprzeciwu jest Konin, gdzie otwarte dialogi z zainteresowanymi oraz rzetelne i łatwo dostępne informacje o inwestycji, przyczyniły się do zrozumienia mieszkańców.

- Bardzo dobrze, że w końcu ktoś pomyślał i przestał traktować okolicznych mieszkańców jak „mięso wyborcze”. Nie stara się tylko zabiegać o względy wyborców na kilka chwil przed głosowaniem, ale uczciwie i rzetelnie rozmawia z mieszkańcami. Należy pokazywać zarówno plusy jak i ewentualne obciążenia wynikające z budowy i funkcjonowania spalarni. Na Zachodzie, przed procesem inwestycyjnym, takie sprawy przekazuje się oficjalnie profesjonalnym firmom od lobbingu i PR. Nie chodzi tutaj o manipulację i techniki sprzedaży, ale reakcję ludzi na konkretne informacje- strach przed nieznanym i reakcja tłumu- to nie sprzyja inwestycjom – mówi Marek Osik, wiceprezes PGR PROEKO.


Do końca 2015 roku, przy znacznym poziomie wsparcia finansowego z Unii Europejskiej, powstanie 26 dużych zakładów zagospodarowania odpadów. W tym gronie znajdzie się sześć spalarni a 13 funkcjonujących już zakładów zostanie zmodernizowanych.

- Uważamy, że budowa spalarni to dobry pomysł. Jest to w miarę tani w eksploatacji oraz szybki proces pozbywania się odpadów. W tempie, w jakim przybywa w Polsce odpadów komunalnych, spalarnie są potrzebne i tylko one mogą zapewnić sprawne funkcjonowanie systemu- dodaje Osik.

Należy pamiętać, że inwestycje wymagają wsparcia szczelnego, wydajnego i rozsądnego systemu pre-sortowania. Wszystko po to, aby tak cenne surowce jak papier tworzywa czy metale, nie zostały bezpowrotnie utracone w piecu, lecz zwrócone do obiegu materiałowego. Ponadto, spalarnie mogą być wykorzystane do podbudowy lokalnego systemu energetycznego lub parowego.

- Osobiście optujemy jednak za budową dużych spalarni o wydajności około 1 miliona ton rocznie, położonych na obrzeżach wielkich miast. Naszym zdaniem tylko to ma sens ekonomiczny i ekologiczny. Dlatego na przykład budowa spalarni w Białymstoku, budzi w nas wątpliwości…- dodaje Osik.

Źródło: Polska Grupa Recyklingu PROEKO