Ministerstwo Gospodarki zorganizuje w środę 21 marca br. spotkanie z przedstawicielami Greenpeace poświęcone projektowi ustawy o odnawialnych źródłach energii, a w szczególności kwestiom tzw. świadectw pochodzenia i współspalania biomasy. Spotkanie odbędzie się w odpowiedzi na prośbę Dyrektora Programowego Fundacji Greenpeace Polska Roberta Cyglickiego, skierowaną do MG w dniu 15 marca br.
W poniedziałek rano grupa działaczy Greenpeace wspięła się na chłodnię kominową należącej do PGE elektrowni w Turowie w proteście przeciwko współspalaniu drewna. Dofinansowanie jako energii odnawialnej spalania drewna zmieszanego z węglem Greenpeace nazywa "oszustwem".
Ministerstwo Gospodarki poinformowało w poniedziałek, że prowadzi obecnie działania mające na celu wyłączenie pełnowartościowego drewna z wykorzystania energetycznego. W projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii resort przedstawi rozwiązania mające na celu ograniczenie, a docelowo likwidację możliwości wsparcia energii elektrycznej wytworzonej w oparciu o współspalanie biomasy z paliwami kopalnymi (m.in. poprzez odpowiednie ustalenie współczynników korekcyjnych).
We wtorek 20 marca br. odbędzie się pierwsza konferencja uzgodnieniowa tego projektu z przedstawicielami zainteresowanych resortów.
Czytaj także: Aktywiści Greenpeace weszli na komin elektrowni Turów