Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy metale żelazne o kodzie 16 01 17 oraz metale nieżelazne o kodzie 16 01 18 otrzymywane w wyniku demontażu wyeksploatowanych pojazdów na stacji demontażu należy kierować do huty jako wsad?

Czy w wyniku przeprowadzenia demontażu tracą status odpadów?


Odpowiedź:

Metale żelazne o kodzie 16 01 17 oraz metale nieżelazne o kodzie 16 01 18 otrzymywane w wyniku demontażu wyeksploatowanych pojazdów na stacji demontażu można kierować do huty jako wsad, ale po przeprowadzeniu procedury utraty statusu odpadów przez te metale. W wyniku przeprowadzenia demontażu odpady metali nie tracą z automatu statusu odpadów.

Uzasadnienie:

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) dalej u.o. określone rodzaje odpadów przestają być odpadami, jeżeli na skutek poddania ich odzyskowi, w tym recyklingowi, spełniają łącznie następujące warunki:
- przedmiot lub substancja są powszechnie stosowane do konkretnych celów;
- istnieje rynek takich przedmiotów lub substancji lub popyt na nie;
-dany przedmiot lub substancja spełniają wymagania techniczne dla zastosowania do konkretnych celów oraz wymagania określone w przepisach i w normach mających zastosowanie do produktu;
- zastosowanie przedmiotu lub substancji nie prowadzi do negatywnych skutków dla życia, zdrowia ludzi lub środowiska oraz spełniają wymagania określone przez przepisy Unii Europejskiej.

Poddanie odpadów odzyskowi, w tym recyklingowi, jest dopiero punktem wyjścia do oceny, czy odpady przestały być odpadami. Dopiero po takiej operacji odzysku następuje badanie, czy to, co pojawiło się po odzysku, spełnia ustawowe warunki art. 14 ust. 1 pkt 1 u.o. i wymagania art. 14 ust. 1 pkt 2 u.o. Dodatkowo muszą być spełnione wymagania określone w odpowiednich przepisach Unii Europejskiej, w tym przypadku rozporządzeniu Rady (UE) nr 333/2011 z dnia 31 marca 2011 r. ustanawiającym kryteria określające, kiedy pewne rodzaje złomu przestają być odpadami na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE (Dz. U. UE L 94 z 8 kwietnia 2011, str. 2).

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.