Obecnie sądy mają problem z wykreśleniem z rejestru podmiotów, które nie wykazują żadnej aktywności - nie prowadzą działalności, nie mają majątku ani nie wykonują obowiązków rejestrowych. Nowelizacja ustawy ma to zmienić, tworząc regulacje pozwalające na zainicjowanie postępowania bez udziału nieaktywnego podmiotu. 

Dodane zostaną przepisy pozwalające na wydanie przez sąd rejestrowy (po przeprowadzeniu stosownego postępowania) postanowienia o rozwiązaniu podmiotu bez przeprowadzania klasycznego postępowania likwidacyjnego i jego wykreśleniu z rejestru.

Będzie to jednak obwarowane pewnymi warunkami. Ustawa zobowiąże sąd rejestrowy do przeprowadzenia czynności pozwalających na ustalenie, czy podmiot posiada zbywalny majątek. 
"Proponowane rozwiązanie, przewidujące jedną procedurę odnośnie do wszystkich martwych podmiotów wpisanych do KRS, bez względu na ich formę prawną, ujednolici sposób procedowania sądu rejestrowego. Ponadto będzie przejrzyste dla stron, gdyż cała kompleksowa regulacja znajdzie się w jednym akcie prawnym." - wyjaśnia resort sprawiedliwości w uzasadnieniu projektu. Postanowienie o rozwiązaniu będzie zaskarżalne.
Postępowanie będzie można wszcząć w kilku przypadkach. Sąd będzie mógł rozwiązać podmiot bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, jeżeli sąd upadłościowy oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, stwierdzając, że materiał zgromadzony w sprawie daje podstawy do rozwiązania podmiotu bez postępowania likwidacyjnego. Taką samą decyzję sąd rejestrowy będzie mógł podjąć, gdy ustali, że pomimo wezwań podmiot nie złożył sprawozdań finansowych za kolejne dwa lata lub nie wykonuje innych obowiązków rejestrowych.