"Pierwsza inwestycja w ramach programu Mieszkanie plus zrealizowana zostanie w dzielnicy Bałuty. Postanowiliśmy uporządkować zaniedbany teren pomiędzy ul. Zgierską, Limanowskiego i Zachodnią - tam powstanie pierwszy budynek z 56 mieszkaniami, łącznie z węzłem infrastrukturalnym. W kolejnych etapach na tym obszarze powstaną 364 mieszkania. W Łodzi, która mieszkań potrzebuje, jest to istotny element polityki miejskiej" - podkreśliła prezydent Zdanowska na konferencji prasowej.
Inwestycja na blisko czterohektarowej działce należącej do miasta zostanie zrealizowana w siedmiu etapach. W pierwszej kolejności przy ulicy Zgierskiej powstanie pięciokondygnacyjny budynek mieszczący 56 mieszkań o metrażach od 29 do 88 m kw. Do dyspozycji przyszłych mieszkańców zostanie oddany garaż podziemny, a także naziemne miejsca postojowe znajdujące się na parterze budynku. Budowę sfinansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości S.A.
Jak wyjaśnił prezes zarządu BGK Nieruchomości S.A. Mirosław Barszcz, w zależności od preferencji najemców, mieszkania będą przez nich wynajmowane bądź wynajmowane z opcją dojścia do własności - na zasadach podobnych do leasingu. Planuje się, że czynsz nie powinien przekroczyć 20 zł za m kw.; przy opcji ze spłatą własności, do kwoty tej trzeba będzie dodać ok. 20-30 proc. Najemca może podjąć decyzję o wykupie mieszkania w dowolnym momencie.
Podpisana w poniedziałek umowa inwestycyjna dotyczy budowy pierwszego budynku w ramach programu Mieszkanie plus, natomiast podpisany w ubiegłym roku list intencyjny obejmuje zagospodarowanie całego terenu w okolicach Zgierskiej, Zachodniej i Limanowskiego.
"Na tym obszarze jest jeszcze kilka nieruchomości w bardzo złym stanie technicznym, które wymagają wysiedlenia; oczyszczony teren o uregulowanej sytuacji prawnej będzie sukcesywnie przekazywany BGK. Miasto przekazuje teren i inwestuje w infrastrukturę wokół nieruchomości" - dodała Zdanowska.
BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, będącego częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego, który rząd przyjął we wrześniu 2016 r. Zakłada on m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. W programie będą preferowane rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele.
"To nie są mieszkania komunalne ani socjalne; inwestycja, którą realizujemy, to filar komercyjny - osoby ubiegające się o mieszkanie muszą mieć zdolność do płacenia czynszu. Będzie to jedno z kryteriów, przy założeniu, że są to lokale przeznaczone dla osób, które nie mają zdolności kredytowej i nie mogą wziąć kredytu hipotecznego" - zaznaczył prezes Barszcz.
Dodał też, że program skierowany jest do osób, które są "zbyt zamożne, by ubiegać się o mieszkanie komunalne czy socjalne, ale z drugiej strony nie są na takim poziomie zamożności, aby móc myśleć o własnym mieszkaniu" - według jego danych w takiej sytuacji znajduje się ok. 30 proc. Polaków.
Prezydent Zdanowska zapowiedziała, że wkrótce przedstawiona zostanie druga łódzka lokalizacja dla inwestycji w ramach programu Mieszkanie plus.
"Jesteśmy otwarci na kolejne propozycje budowy mieszkań o umiarkowanych czynszach w naszym mieście. Miasto jest gotowe przedstawić odpowiednią ofertę w postaci działek ze szczególnym uwzględnieniem obszarów, gdzie uporządkowanie przestrzeni jest pilnie potrzebne" - zaznaczyła.
Stolica regionu jest pierwszym miastem w Łódzkiem, które zawarło umowę inwestycyjną na realizację programu Mieszkanie plus, wcześniej listy intencyjne ze spółką BGK Nieruchomości podpisały Tomaszów Mazowiecki, Koluszki, Zduńska Wola, Łowicz i Wieluń. (PAP)