Na trudnym rynku materiałów budowlanych rzetelni przedsiębiorcy nie mają szans z nieuczciwymi producentami, którzy choć deklarują, że ich produkty nie odbiegają wysokim standardom to w rzeczywistości oferują wyroby o parametrach niezgodnych z deklarowanymi. Walkę z tego typu praktyką wypowiedzieli wspólnie PKPP Lewiatan ze Związkiem Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Związek od 2010 r. prowadzi cykliczne konsumenckie badania materiałów budowlanych wprowadzonych do obrotu, powszechnie dostępnych na rynku polskim. Pierwszym było badanie styropianu, i klejów do styropianu, a w 2011 - okien PCV 13 polskich producentów. Kolejne badania przyczepności klejów do styropianu zostały dokonane, na zlecenie Związku, w kwietniu i maju 2012 r. przez Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie. Zgodnie z procedurą, zakupy i przygotowanie próbek zostało wykonane przez Zakład Badań Kontrolnych w Krakowie.

Co trzeci przebadany klei uzyskał wynik później dopuszczalnej wartości. Choć wyniki przyczepności klejów odnoszą się wyłącznie do zakupionych produktów i nie upoważniają do uogólniania w ocenie producenta i jego wyrobów to tak wysoki odsetek wadliwych materiałów z pewnością potwierdza wskazany przed producentów problem.

Dlatego też Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa i PKPP Lewiatan proponują, aby wprowadzić dodatkowy mechanizm regulacyjny, nazwany roboczo Certyfikatem Rynkowym. Miałby on premiować rzetelnych producentów poprzez podniesienie wiarygodności i zaufania do deklaracji producenta określającej właściwości wyrobu budowlanego. Uzyskanie Certyfikatu Rynkowego będzie możliwe poprzez dobrowolne poddanie się producenta kontroli deklarowanych właściwości wyrobu, nabywanego przez uprawnione laboratorium na rynku (w nieznanym dla producenta miejscu i czasie) co najmniej dwa razy do roku. Posiadanie Certyfikatu Rynkowego dla wyrobu uprawni producenta do dodatkowego znakowania znakiem „V.

Źródło: http://pkpplewiatan.pl