Podczas debaty w PAP "Budownictwo energooszczędne w Polsce - implementacja dyrektywy unijnej" Kwapisz mówił, że istotne będzie to, co ostatecznie znajdzie się w ustawie dotyczącej budownictwa energooszczędnego oraz w rozporządzeniach, m.in. w rozporządzeniu dotyczącemu metodologii.

W jego opinii, istotny będzie też Krajowy Plan Działań, który powstanie dopiero po uchwaleniu ustawy; branża budowlana jest zainteresowana, żeby stało się to jak najszybciej.

Pod koniec kwietnia rząd przyjął projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Ma ona promować budownictwo efektywne energetycznie i zachęcić do stosowania technologii ograniczających zużycie energii w budynkach. Projekt jest w trakcie prac w Sejmie.

Według wicedyrektora w Departamencie Budownictwa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Tomasza Żuchowskiego trudno powiedzieć, kiedy zakończą się prace nad ustawą; ma on nadzieję, że nowe prawo zostanie uchwalone w tej kadencji Sejmu.

Zdaniem prezesa Związku Producentów Materiałów dla Budownictwa Ryszarda Kowalskiego, producenci już teraz wytwarzają materiały, które są energooszczędne. Kluczowe jest jednak, jakie budynki będą z nich budowane, czy są do tego przygotowani projektanci i architekci, a przede wszystkim inwestorzy. Tym ostatnim musi się takie budownictwo opłacać. Wiadomo, że bardziej energooszczędne jest budownictwo o zwartej bryle; projekty o wielu ścianach i bardziej atrakcyjne wizualnie będą pod tym względem mniej efektywne.

Istotne są też: postawa wykonawców i to, jak zostanie wykonany projekt, a także kultura użytkowania budynku - zaznaczył Kowalski.

Dodał, że obecnie najlepiej budowane są budynki biurowe, których właścicielem jest inwestor, bo to on pilnuje, by projekt wykonany był prawidłowo, co ma wpływ na koszty eksploatacji. (PAP)