W kończącym się 2007 roku wpływy do Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska będą o 40% wyższe od zakładanych. To dlatego, że samorządowe władze województwa zrezygnowały z prowadzonej przez poprzedników polityki powszechnych, przyznawanych bez żadnych regulacji regulaminowych, umorzeń opłat za korzystanie ze środowiska. Większe wpływy do WFOŚ to korzyści dla wszystkich gmin i powiatów w regionie.

- Poprzedni zarząd województwa zaplanował, że do kasy WFOŚ wpłynie w tym roku 27,5 mln zł. Dzięki nowym zasadom egzekwowania opłat suma ta wzrośnie do 38 mln zł. Zwiększenie wpływów to także efekt wyeliminowania problemów, związanych z działaniem informatycznego systemu wyliczania opłat oraz nacisk na zwiększenie ściągalności należności. Większe wpływy do WFOŚ oznaczają wzbogacenie wszystkich powiatowych i gminnych funduszy ochrony środowiska – wyjaśnia członek zarządu województwa Zbigniew Sosnowski - Zgodnie z prawem, powiaty otrzymują z puli funduszu 10% zbieranych na ich terenie opłat środowiskowych, a gminy 20% (plus 50% opłat za składowanie odpadów). W sumie w regionie zostaje 65% całej puli. Resztę, 35% odprowadzamy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Opłaty na WFOŚ to swego rodzaju podatek ekologiczny, płacony przez firmy i instytucje. Jest on adekwatny do sposobu, w jaki korzystają one ze środowiska – najwięcej płacą najwięksi „truciciele”, czyli podmioty generujące najwięcej odpadów, toksycznych ścieków i gazów.

źródło: PAP, 26 listopada 2007 r.