Starosta w 2002 r. udzielił na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 24 ust. 4 i art. 36 ustawy - Prawo budowlane Zarządowi Dróg Powiatowych pozwolenie na przebudowę mostu na przepust zlokalizowany na rowie – kat. XXVIII. Most drogowy położony jest w ciągu drogi powiatowej. W decyzji nałożono obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Inwestor zawiadomił PINB o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych wraz z załącznikami.
Który organ powinien wydać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie przebudowy: starosta czy powiatowy inspektor nadzoru budowlanego?

Zgodnie z art. 55 pkt 1 ustawy - Prawo budowlane przed przystąpieniem do użytkowania mostu na przepust zlokalizowany na rowie - kat. XXVIII – wymagane jest uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Organem właściwym do jej wydania jest powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
Zgodnie z art. 54 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623) - dalej pr. bud. do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Ustawa precyzuje również do jakich kategorii obiektów budowlanych i w jakich okolicznościach jest niezbędne uzyskanie pozwolenia na użytkowanie (art. 55 pr. bud.). Należy do nich zaliczyć między innymi mosty.
Okoliczność, że starosta, działając jako organ architektoniczno-budowlany, udzielił pozwolenia na przebudowę mostu na przepust, nie tworzy automatycznie po jego stronie kompetencji do wydawania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Kompetencja bowiem, w myśl zasady praworządności, wynikającej z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.) i art. 6 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) - dalej k.p.a., wymagającej działania organów administracji wyłącznie na podstawie i w granicach prawa, musi być wyraźna (nie można jej domniemywać ani wywodzić w drodze interpretacji) i mieć źródło w przepisach prawa materialnego.
Okoliczność, że droga stanowi mienie powiatu, nie posiada zatem w tym aspekcie znaczenia prawnego.
Z art. 83 ust. 1 w zw. z art. 59 oraz art. 55 pr. bud. wynika, iż wydawanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie należy do kompetencji powiatowego inspektora nadzoru budowlanego (z wyłączeniem przypadków kiedy decyzję o pozwoleniu na budowę wydawał wojewoda).

Michał Behnke