Zgodnie z projektem podstawą opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej będzie obrót, rozumiany jako całość zapłaty, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać od konsumenta z tytułu ceny sprzedaży detalicznej. Tak ustalona podstawa opodatkowania nie będzie obejmowała należnego podatku VAT. Obrót będzie ustalony na podstawie danych zaewidencjonowanych przez kasy rejestrujące. W przypadku sieci handlowych podstawą opodatkowania będzie suma obrotu zaewidencjonowanego przy pomocy kas rejestrujących, przez wszystkich sprzedawców detalicznych wchodzących w skład sieci.
Podatek od sprzedaży ma być podatkiem progresywnym o zróżnicowanej stawce podatkowej w zależności od wysokości przychodu tj.: 0,7 proc. do wartości 300 mln zł i 1,3 proc. od nadwyżki przychodu powyżej 300 mln zł. Ponadto, wyższe stawki podatku (1,3 proc. i 1,9 proc.) będą obowiązywały od przychodu osiągniętego w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy.
Podatnicy, których obrót nie przekroczy w miesiącu kwoty 1,5 mln złotych, będą zwolnieni z podatku i nie będą obowiązani do składania deklaracji podatkowych. Natomiast podatnicy, których przychody przekroczą tę kwotę, będą opodatkowani tylko w zakresie nadwyżki przychodów ze sprzedaży detalicznej powyżej niej.
Zwolnieniu podlegać też będzie przychód aptek ze sprzedaży określonych w projekcie leków i wyrobów medycznych objętych refundacją ze środków publicznych.
Projekt zakłada, że podatek ten nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodów w podatkach dochodowych.
Dochody z podatku służyć będą finansowaniu wydatków budżetowych wynikających z realizacji programu wsparcia rodzin „500+”, jako jedno ze źródeł jego finansowania.