Oczyszczalnia ścieków zleca oczyszczenie zbiornika z osadów przemysłowych firmie zewnętrznej.
Czy oczyszczalnia musi mieć ten odpad w swoim planie gospodarki odpadami niebezpiecznymi i decyzje na wytwarzanie?
Czy wytwórcą odpadu będzie firma czyszcząca i to ona powinna mieć decyzję zatwierdzająca plan gospodarki odpadami niebezpiecznymi?

W świetle art. 3 ust. 3 pkt 22 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251, z późn. zm.) - dalej u.o., należy stwierdzić, że wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług m.in. w zakresie czyszczenia zbiorników lub urządzeń będzie podmiot, który świadczy usługę i to ten podmiot jako wytwórca odpadów, obowiązany będzie do uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami, o którym mowa w art. 17 ust. 1a u.o. Warto natomiast podkreślić, że art. 3 ust. 3 pkt 22 u.o., dopuszcza możliwość zawarcia w umowie o świadczenie usług odmiennych postanowień, tzn. wskazania innego niż podmiot świadczący usługę wytwórcy odpadów powstających w wyniku np. czyszczenia zbiorników. Gdyby zatem np. nie udało się znaleźć przedsiębiorcy, posiadającego stosowną decyzję regulującą gospodarowanie odpadami wytworzonymi w trakcie świadczenia usług, być może dobrym rozwiązaniem byłoby podpisanie umowy, w której jako wytwórca odpadów zostałby wskazany prowadzący oczyszczalnię ścieków. W takiej sytuacji to podmiot prowadzący oczyszczalnię powinien posiadać stosowaną decyzję, zgodnie z art. 17 u.o., regulującą wytwarzanie odpadów, w tym również odpadów, powstających w wyniku czyszczenia zbiorników.
Rozpatrując zakres odpowiedzialności spoczywającej na przedsiębiorcy, który zleca wykonanie usługi np. czyszczenia zbiorników, warto zwrócić uwagę na zapis art. 429 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którym kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu powierzonej mu czynności, chyba że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności. Należy także zwrócić uwagę na orzecznictwo związane z zakresem art. 429 ww. ustawy m.in. wyrok SN z dnia 16 kwietnia 2003 r. sygn. II CKN 1466/00, w którym stwierdza się wyraźnie, że nawet skuteczne powierzenie czynności osobie trzeciej, które na podstawie art. 429 k.c. zwalnia od odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez przedsiębiorstwo trudniące się zawodowo wykonywaniem danych czynności, nie wyklucza odpowiedzialności powierzającego za szkodę wyrządzoną jego własnym zaniedbaniem. Reasumując powyższe można zatem stwierdzić, że dla zachowania wszelkiej staranności, wybierając przedsiębiorcę, któremu zamierzamy powierzyć np. usługę czyszczenia zbiorników (w wyniku której powstawać będą odpady), należałoby sprawdzić, czy poza uprawnieniami i/lub umiejętnościami niezbędnymi dla właściwego wykonania zadania, przedsiębiorca ten posiada również wymagane prawem decyzje w zakresie gospodarki odpadami.

Anna Nieć