Zgodnie z obowiązującymi regulacjami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) możliwości skorzystania z instytucji kredytu podatkowego mają przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą. Prawo do skorzystania ze zwolnienia z uiszczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności powstaje w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie tej działalności, jeżeli w roku jej rozpoczęcia działalność ta była prowadzona co najmniej przez pełnych 10 miesięcy, a jeżeli nie został spełniony ten warunek dwa lata po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie tej działalności.

Projekt zakłada zmiany w zakresie terminu rozpoczęcia korzystania z powyższego zwolnienia oraz w zakresie długości okresu, przez który przedsiębiorca może go stosować. Przedsiębiorca będzie mógł korzystać z "kredytu podatkowego" od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej przez okres 2 lat podatkowych.
Projektodawcy proponują także ujednolicenie zasad stosowania tej instytucji. Dlatego też wprowadzono przepis przewidujący konieczność złożenia zeznania rocznego według ustalonego wzoru oraz zapłaty należnego podatku za lata objęte zwolnieniem w pięciu kolejnych latach podatkowych po ostatnim roku, w którym przedsiębiorca korzystał ze zwolnienia w wysokości 20 proc. sumy podatku.

Możliwość korzystania ze zwolnienia została wykluczona w sytuacji, gdy podatnik, w latach korzystania ze zwolnienia albo w pięciu następnych latach podatkowych został zlikwidowany (postawiony w stan likwidacji w przypadku osób prawnych) lub została ogłoszona jego upadłość obejmująca likwidację majątku lub upadłość obejmująca likwidację majątku spółki, której podatnik był wspólnikiem.