Pytanie pochodzi z Kompasu Księgowo-Kadrowego

Podatnik sprowadza z USA używane samochody, następnie dokonuje zakupu materiałów, remontuje je i dokonuje ich sprzedaży. Zakup samego samochodu wraz z kosztami ubocznymi zakupu jest wpisywany w kol. 10 i 11 PKPiR.
 
Czy koszty remontów tych samochodów lub innych usług np. badania technicznego samochodu wykazuje się w kol. 13?
 
Czy na koniec roku w trakcie przeprowadzenia spisu z natury mają być one uwzględnione tak samo jak towary w cenie zakupu, tzn. czy w przypadku gdy dana usługa dotyczyła samochodu, który do końca roku nie został sprzedany, to czy wartość tej usługi także zmniejsza nam koszty uzyskania przychodu?
 
Odpowiedź
Koszty remontu zakupionych samochodów należy ujmować w kol. 11 PKPiR, dzięki czemu złożą się na wartość samochodów pozostających na koniec roku na stanie zapasów.
Akcyza zwiększa cenę zakupu samochodu, wpisywaną w kolumnie 10 księgi.
Zakupione części należy wpisywać w kolumnie 10 i uwzględniać w spisie z natury, o ile nie zostały jeszcze zużyte (zamontowane). Koszty ujęte w kolumnie 11 uwzględnia się w remanencie, zwiększając wartość zapasów z kolumny 10 o współczynnik kosztów ubocznych (kolumna 11/ kolumna 10).
 
Uzasadnienie
Z objaśnień do PKPiR, zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - dalej r.k.p.r. - wynika, że towary handlowe i materiały ewidencjonuje się w kol. 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Definicję ceny zakupu zawiera natomiast § 3 pkt 2 r.k.p.r.; zgodnie z tym przepisem ceną zakupu jest cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszona o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększona o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżona o rabaty, opusty, inne podobne obniżenia. W przypadku otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku przez cenę zakupu rozumie się wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika. Akcyza zwiększa zatem cenę zakupu, jaką przy zakupie auta wpisuje się w kolumnie 10 księgi.
 
Części używane do wyremontowania zakupionych aut należy wpisywać w kolumnie 10; w spisie z natury, przeprowadzanym na koniec roku, podatnik uwzględni te części, które nie zostały jeszcze zamontowane w sprzedanych samochodach. Części zamontowane w samochodach niesprzedanych, które nie zwiększyły ich ceny zakupu ze względu na niemożność przypisania, nie pojawią się w spisie.
 
W kol. 11 PKPiR wpisuje się natomiast koszty uboczne związane z zakupem, np. koszty dotyczące transportu, załadunku i wyładunku oraz ubezpieczenia w drodze. Katalog tak zwanych "kosztów ubocznych związanych z zakupem" nie jest katalogiem zamkniętym. Moim zdaniem tu właśnie należy wpisać koszty usług remontowych sprzedawanych samochodów, mają one bowiem ścisły związek z wartością sprzedawanego samochodu.
 
Wartości obu tych kol. - 10 i 11 - stanowią podstawę ustalenia wartości spisu z natury towarów handlowych i materiałów, sporządzonego na koniec roku.
 
Natomiast wydatki, które nie podnoszą wartości zakupionych samochodów jako towaru do odsprzedaży (np. koszty badań technicznych, rejestracji, zakupu paliwa do jazd testowych itp.) powinny być ujmowane w kol. 13, jako bieżące koszty uzyskania przychodów.