Odpowiedź: wskazany przepis ściśle wymienia, jakie elementy należy zaliczyć do ceny zakupu, i wśród nich nie ma wymienionego podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym należy ten wydatek zaksięgować w kolumnie 13 PKPiR.
Uzasadnienie: w przypadku nabycia samochodu od osoby fizycznej na nabywcy ciąży obowiązek obliczenia oraz uiszczenia PCC.
W związku z tym poniesiony na ten cel wydatek niewątpliwie spełnia definicje kosztu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f.
Jest to bowiem wydatek ściśle związany z nabyciem towaru handlowego, poniesiony w celu osiągnięcia przychodu.
Poniesiony wydatek należy więc ująć w podatkowej księdze przychodów.
Zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) – dalej r.p.k.p.r. kolumna 10 jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu.
Definicję ceny nabycia zawiera § 3 pkt 2 r.p.k.p.r., który stanowi, iż jest to cena jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększoną o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżoną o rabaty opusty, inne podobne obniżenia, w przypadku zaś otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku - wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika
Wskazany przepis ściśle wymienia, jakie elementy należy zaliczyć do ceny zakupu i wśród nich nie ma wymienionego PCC. W związku z tym należy ten wydatek zaksięgować moim zdaniem w kolumnie 13 PKPiR.
Biorąc pod uwagę, że katalog wydatków zaliczanych do kol.11 PKPiR jest otwarty (ustawodawca odwołuje się do przykładowych kosztów w postaci kosztów dotyczących transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze) nie można również moim zdaniem odmówić zasadności zakwalifikowania tego rodzaju wydatku jako kosztu ubocznego zakupu.
Ustawodawca jest na tyle mało precyzyjny w tym zakresie, że z obecnych zapisów rozporządzenia nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków. Z pewnością koszty PCCC to inny charakter kosztów niż koszty załadunku, wyładunku albo ubezpieczenia w drodze co przemawiałoby za tym, że PCC należy księgować do kol.13 PKPiR. Skoro jednak katalog wydatków wymieniony w pkt 11 objaśnień do PKPiR jest otwarty to może powinno się kierować przykładowym rodzajem wydatków (transportu, ubezpieczenia), ale bardziej odnieść się do istoty sformułowania kosztów ubocznych zakupu.
Oczywiście kwalifikacja powyższa nie jest obojętna dla rozliczenia kosztów (wskaźnik kosztów ubocznych zakupu może powiększać wartość kosztów zakupu towarów i materiałów) dlatego też nie powinno się tutaj akceptować dowolności księgowania. Moim zdaniem jednak prawidłowym jest księgowanie podatku PCC w kol. 13 ponieważ do kosztów ubocznych zakupu nie powinno się księgować opłat administracyjnych i podatków, nawet jeżeli są ściśle powiązane z zakupem. Analiza pkt 11 objaśnień do PKPiR wykazuje, że tutaj raczej chodzi o dodatkowe usługi, a nie opłaty i podatki.