Uchwalenie do końca 2016 roku WPGO uwzględniających plany inwestycyjne jest kluczowe dla realizacji przedsięwzięć w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, a tym samym umożliwienia współfinansowania tych inwestycji ze środków Unii Europejskiej lub funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dokument trafi do Ministra Środowiska.

- Do momentu przyjęcia zaktualizowanych wojewódzkich planów gospodarki odpadami nie będzie możliwe wsparcie projektów w zakresie gospodarki odpadami (z wyjątkiem projektów dotyczących selektywnej zbiórki), które są działaniami kluczowymi do osiągnięcia przyjętych celów, w tym wdrożenia hierarchii sposobów postępowania z odpadami, osiągnięcia wymaganych poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu oraz ograniczenia składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji - brzmi komunikat Konwentu.

Jak wskazywali goście kołobrzeskiego szczytu, wojewódzki plan gospodarki odpadami powinien być zgodny z krajowym planem gospodarki odpadami. Konwent zwraca przy tym uwagę na fakt, że plan krajowy został przyjęty z ponad 7-miesięcznym opóźnieniem, w sierpniu br., co znacznie utrudniło pracę nad dokumentami wojewódzkimi.

- To nie jest krytyka wobec rządu, a apel o przyspieszenie prac, po to, by do końca roku mieć uchwalone wojewódzkie plany gospodarki odpadami. Po to, by realizować inwestycje na poziomie zarówno regionalnym jak i krajowym - przekonywał zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Źródło: www.konwent.wzp.pl, stan z dnia 25 listopada 2016 r.

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami