Projekt w ramach kontroli nad wykonywaniem zawodu urbanisty, przewiduje regulacje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej urbanistów. Zgodnie z założeniami, urbanista odpowiada dyscyplinarne za naruszenie zasad wykonywania tego zawodu. Wnioskodawcy podkreślają w uzasadnieniu, że będzie to dotyczyło projektów, które są niezgodne z prawem, nie spełniają standardów wykonywania zawodu urbanisty oraz szeroko rozumianych zasad etyki.

Organami prowadzącymi postępowanie dyscyplinarne będzie komisja dyscyplinarna i rzecznik dyscyplinarny, powoływani przez ministra właściwego do gospodarowania przestrzenią oraz mieszkalnictwa. Rzecznicy dyscyplinarni będą związani poleceniami ministra. Postępowanie dyscyplinarne będzie dwuinstancyjne.

Przepisy zakładają, że postępowanie dyscyplinarne będzie wszczynane na wniosek rzecznika dyscyplinarnego po przeprowadzeniu przez niego postępowania wyjaśniającego, wszczętego z urzędu lub na polecenie ministra właściwego do spraw gospodarowania przestrzenią i mieszkalnictwa.

Natomiast, zgodnie z art. 173. ust. 2. projektowanej ustawy, postępowania nie wszczyna się po upływie roku od dnia powzięcia przez rzecznika dyscyplinarnego informacji o popełnieniu czynu skutkującego możliwością poniesienia odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz po upływie pięciu lat od popełnienia tego czynu.

Czytaj: Rząd chce zmienić model regulacji zawodu urbanisty, ale izby nie przywróci >>>

Zgodnie z przepisem art. 176 projektowanej ustawy, urbanista przeciwko któremu toczy się postępowanie dyscyplinarne, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może być tymczasowo zawieszony w prawie wykonywania zawodu przez komisję dyscyplinarną. Zgodnie z dyspozycją wyżej wymienionego artykułu, jako szczególnie uzasadniony przypadek należy traktować, w szczególności sytuację, w której prawdopodobieństwo popełnienia czynu jest wysokie, a dalsze wykonywanie przez niego zawodu zagraża interesowi publicznemu. Postanowienie w zakresie tymczasowego zawieszenia w prawie do wykonywania zawodu wydaje komisja dyscyplinarna. Postanowienia podlega natychmiastowemu wykonaniu. Stronie przysługuje prawo do wniesienia zażalenia.

Od upomnienia do dożywotniego pozbawienia prawa wykonywania zawodu
Projekt zakłada, że komisja może orzec w stosunku do urbanisty cztery kary dyscyplinarne:
- upomnienie,
- naganę,
- zawieszenie prawa wykonywania zawodu urbanisty na okres od 6 miesięcy do 5 lat,
- pozbawienie prawa wykonywania zawodu urbanisty na okres od 6 miesięcy do dożywotniego pozbawienia prawa wykonywania zawodu.

Pozbawienie prawa wykonywania zawodu urbanisty skutkuje wykreśleniem z rejestru. Urbanista, w stosunku do którego orzeczono karę pozbawienia prawa wykonywania zawodu urbanisty, składa ponownie egzamin, nie wcześniej, niż po upływie 2 lat od uprawomocnienia się orzeczenia.

Natomiast jeżeli w stosunku do urbanisty w okresie 5 lat dwukrotnie orzeczono co najmniej karę nagany, za trzecim razem komisja dyscyplinarna orzeka karę od 2 lat do dożywotniego pozbawienia prawa wykonywania zawodu.

Od prawomocnego orzeczenia komisji dyscyplinarnej, służyć będzie odwołanie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Przepisy projektu ustawy zakładają ich wejście w życie na zasadach i w trybie określonym w ustawie - Przepisy wprowadzające ustawę – Kodeks urbanistyczno – budowlany.

(RCL/MIB/KPRM/DL)

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów