Resort środowiska wskazuje, że ponad połowę domowych odpadków stanowią odpady organiczne, zamiast wyrzucać do pojemników na odpady mieszane możemy wykorzystać je jako kompost w swoich ogródkach czy na działkach.

Kompost stosowany w ogrodzie wzbogaca glebę w próchnicę, która sprawia, że ta staje się przewiewna i pulchna. Jest nie tylko bogatym źródłem materii organicznej, ale też najtańszym i naturalnym materiałem do użyźniania gleby. Ponadto eliminuje zagrożenie przenawożenia lub zatrucia środowiska - podkreśla resort środowiska.

Kompostownik powinien być ustawiony w zaciemnionym miejscu. Pierwszą warstwę można podsypać wartościową ziemią ogrodową. Na kolejne warstwy wrzucamy np. skoszoną trawę, chwasty po wypieleniu ogrodu, zgrabione liście i drobne gałęzie, resztki owoców, skorupki jaj, odpadki kuchenne pochodzenia roślinnego. 

Resort informuje, że korzyść jest podwójna – nie musimy płacić ani za wywóz śmieci z ogrodu ani za ziemię, czy dodatkowe nawozy podczas sadzenia kolejnych roślin w ogródku.

Proces wyjaśnia opracowana przez Ministerstwo Środowiska infografika >>>

Źródło: Ministerstwo Środowiska