Komisja Europejska postrzega MŚP jako istotny czynnik napędzający ożywienie europejskiej gospodarki oraz powstawanie nowych miejsc pracy. Przez kryzys ekonomiczny wiele przedsiębiorstw musiało zaciągać pożyczki, dlatego ich rozwój został zatrzymany.
W celu wsparcia systemu pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) europejskie banki otrzymają dodatkowe środki. Pieniądze pochodzić będą z funduszy europejskich i docelowo trafią do przedsiębiorstw, które nie są w stanie zabezpieczać swoich pożyczek.
Komisja podpisała umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EIF), dzięki której uruchomionych mogłoby zostać nawet 25 mld potencjalnego dofinansowania dla MŚP w przeciągu najbliższych siedmiu lat. EIF odpowiada za finansowe wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw na terenie Europy.
2,3 mld euro ma zostać spożytkowana w ramach unijnego programu COSME (Competitiveness of Enterprises and Small and Medium sized enterprises). Projekt skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw i wspiera je w czterech obszarach: lepszy dostęp do pomocy finansowej, dostęp do rynku, wsparcie dla młodych przedsiębiorców, tworzenie korzystniejszych warunków wzrostu i tworzenia miejsc pracy.
EIF ma zamiar skierować 25 mld środków do pośredników finansowych takich jak banki czy fundusze, które następnie udostępnią pieniądze przedsiębiorstwom. Instytucje te będą ponadto odpowiadać za wyznaczenie warunków finansowania oraz podjęcie ostatecznej decyzji o przyznaniu pożyczki. Pośrednicy zostaną wybrani przez EIF.
KE szacuje, że nawet 330 tys. MŚP otrzyma pożyczkę w ramach programu. Całkowita wartość pieniędzy przeznaczonych na ten cel może osiągnąć wartość 21 mld euro, zaś każda firma może skorzystać nawet z 65 tys. euro.
Europejski komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Ferdinando Nelli Feroci oraz przewodniczący EIF Pier Luigi Gilibert skomentowali, że dzięki programowi COSME uratowanych zostanie w MŚP wiele miejsc pracy.
Horyzont 2020
Druga inicjatywa zostanie wprowadzona w ramach programu Horyzont 2020 – europejskiego projektu o wartości 80 mld euro na rzecz badań i innowacji. Program Fast Track to Innovation (FTI) działający w ramach Horyzontu 2020 będzie oferować granty dla konsorcjów składających się z 3-5 organizacji, które potrzebują pieniędzy na ostateczne wprowadzenie innowacyjnych pomysłów na rynek. Ze środków skorzystać mogą organizacje z różnych sektorów zlokalizowane w UE lub w innym kraju włączonym do programu Horyzont 2020.
Budżet FTI na lata 2015-2016 wyniesie 200 mln euro. Wnioski o dofinansowanie można składać online w dowolnym momencie w przeciągu tych dwóch lat. Czas oczekiwania na środki może wynieść maksymalnie 6 miesięcy po złożeniu wniosku. Grant będzie wynosił od 1 do 2 mln euro, choć wyższe zapomogi nie są wykluczone.
W przeciwieństwie do COSME FTI nie ogranicza się tylko do MŚP. Program ma na celu zwiększenie liczby tych, którzy po raz pierwszy zwracają się o pomoc z funduszy unijnych, motywowanie przedsiębiorców do inwestowania w badania i innowacje oraz zmniejszenie czasu czekania na przebicie się pomysłu na rynku.