– Docelowo powinniśmy uzyskać 22,5 proc. poziomu recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych i 60 proc. tych z papieru, tektury i szkła – wylicza Magda Sikorska z Ministerstwa Środowiska.
By to osiągnąć, trzeba uchwalić nową ustawę o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, zastępującą tę z 2001 roku (Dz.U. z 2001 r. nr 63, poz. 638 ze zm.). Zwłaszcza że zastrzeżenia do obecnie obowiązującego aktu, który jest jednocześnie transpozycją dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, ma Komisja Europejska. Projekt nowej ustawy miał być przedwczoraj zatwierdzony przez rząd, ale wypadł z harmonogramu obrad.
– Teoretycznie nie ma przeszkód, żeby Komisja wniosła skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE, bo ustawa wciąż nie została przyjęta – zauważa Bogusław Majczyna z departamentu prawa Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Komisja Europejska grozi Polsce sądem za odpady
Do 2014 roku powinniśmy odzyskiwać przynajmniej 60 proc. opakowań wprowadzonych do obrotu, niezależnie od rodzaju materiału, z jakiego je wytworzono.Nie ma jednak wciąż ustawy, która ma to uregulować.