Pytanie
Do zadań starosty, jako organu administracji geologicznej, zgodnie z art. 161 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze - dalej pr. geol., należą sprawy zatwierdzania projektów robót geologicznych, w tym dotyczące ujęć wód podziemnych. W związku z tym, w art. 80 ust. 3 i 8 pr. geol. wskazano, iż stronami postępowania o zatwierdzenie ww. projektów robót są właściciele (użytkownicy wieczyści) nieruchomości gruntowych, w granicach których mają być wykonywane roboty geologiczne, natomiast kopię decyzji doręcza się także właściwym miejscowo organom administracji geologicznej oraz nadzoru górniczego.
Następnym etapem jest przedstawienie wyników ww. robót geologicznych (art. 88 pr. geol.) w dokumentacji, którą w przypadku ujęć wód podziemnych jest dokumentacja hydrogeologiczna. Dokumentacja hydrogeologiczna ustala m.in. zasoby eksploatacyjne danego otworu (ujęcia), dla którego geolog dokumentator określa lej depresji, czyli potencjalny zasięg oddziaływania. O ile w przypadku zatwierdzania projektu robót geologicznych ustawa wskazuje, kto jest stroną postępowania administracyjnego, o tyle w przypadku zatwierdzania dokumentacji ustawa wskazuje jedynie, do kogo organ administracji przesyła kopię decyzji zatwierdzających dokumentację (art. 94 pr. geol.).
Kogo należy uznać za strony postępowania w przypadku zatwierdzania dokumentacji hydrogeologicznych oraz jak interpretować przepis art. 90 ust. 2 pkt. 6 pr. geol.?
Czy w przypadku zatwierdzania dokumentacji hydrogeologicznej stronami postępowania są tylko właściciele nieruchomości, w granicach których są wykonywane roboty geologiczne, tak jak jest w przypadku projektu, na podstawie którego wykonana została dokumentacja?
Czy w myśl art. 90 ust. 2 pkt. 6 pr. geol. w dokumentacjach powinny jedynie zostać określone (opisowo) przedsięwzięcia niezbędne do ochrony środowiska, w tym dotyczące nieruchomości gruntowych związanych z działalnością, na której potrzeby sporządzane są dokumentacje?
Czy może przepis ten należy interpretować tak, iż stronami postępowania są właściciele nieruchomości znajdujących się w zasięgu leja depresji?
Jeśli tak, to czy w każdym przypadku, czy tylko wtedy, kiedy posiadają udokumentowane zasoby wód podziemnych na swoich działkach?