Blisko połowa wszystkich kosztów energii elektrycznej dotyczy obszaru dystrybucji energii elektrycznej. Brak jest możliwości negocjacji opłat z tego tytułu, ale okazuje się, że odpowiednie dobranie parametrów dystrybucji w ramach obowiązującej taryfy operatora systemu pozwala zaoszczędzić 15–25% energii. W tym właśnie specjaliści Mazowieckiej Agencji Energetycznej (MAE) pomagają organizacjom i instytucjom, które do nich się zgłoszą. Przeprowadzają wnikliwą analizę charakterystyki korzystania z energii elektrycznej i dopasowują dla każdego z obiektów najkorzystniejsze parametry.

Z możliwości skorzystały już m.in. gminy Błędów, Mała Wieś, Radzanowo oraz Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W wyniku drugiego zorganizowanego przetargu, zakończonego na początku grudnia 2011 roku, ich koszty zakupu energii obniżyły się średnio o 20,37%. Dzięki niemu zaoszczędziły 690 850 zł.

Pod koniec lutego zakończył się trzeci przetarg, w którym udział wzięło 25 jednostek. Obecnie trwają prace nad czwartą grupą zakupową, do której zgłosiło się aż 66 podmiotów, a jednocześnie trwa także nabór do kolejnej, piątej grupy zakupowej (termin przyjmowania zgłoszeń upływa 15 marca 2012 roku).

Źródło: www.chronmyklimat.pl