1) okresy zatrudnienia we wszystkich dotychczasowych miejscach zatrudnienia, z wyłączeniem okresów zatrudnienia zakończonych rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz wygaśnięcia stosunku pracy wskutek jej porzucenia,
2) inne okresy równorzędne z okresem zatrudnienia, uprawniające do utrzymania ciągłości zatrudnienia, na podstawie przepisów ogólnych.

Pytanie
Jak postąpić w przypadku kiedy pracownik w trakcie powyższego okresu 5 lat nabędzie uprawnienie do nagrody, jednakże nie można jej wypłacić, ponieważ pracownik nie przepracował 5 lat w spółce?
Czy po okresie 5 lat ciągłej pracy w spółce należy dokonać wypłaty nabytej w trakcie nagrody jubileuszowej?

 

Odpowiedź:
Udzielenie odpowiedzi na pytanie jest trudne z uwagi na fakt, że w ocenie autorki regulamin najprawdopodobniej zawiera błąd. Nie rozstrzyga takiej, jak opisana sytuacji. W ocenie autorki należy odtworzyć przesłanki wypłaty nagrody jubileuszowej. Pierwszą z nich jest nieprzerwane zatrudnienie u pracodawcy. Z takiej regulacji wynika, że pierwszą nagrodę jubileuszową można uzyskać przepracowawszy co najmniej pięć lat. W ocenie autorki, przy takiej konkluzji, nabycie uprawnień do "pierwszej" nagrody jubileuszowej nie może nastąpić przed upływem pięciu lat zatrudnienia. Przy założeniu, że nagrody są przyznawane co pięć lat (najczęściej tak właśnie jest) możliwa jest taka sytuacja, że pracownik w trzecim roku pracy w spółce spełnia pozostałe przesłanki do nagrody, np. 10-letniej. Niestety regulamin nie pozwala na jej wypłatę. Możliwość taka pojawi się dopiero po kolejnych dwóch latach. Autorka stoi na stanowisku, że należy odczekać do kolejnej nagrody, czyli np. 15-letniej i dopiero taką wypłacić albowiem dopiero wtedy spełnione będą wszystkie przesłanki wypłaty świadczenia. Autorka nie ma możliwości zapoznania się z regulaminem, ale z pytania wynika, że warto rozważyć sporządzenie aneksu wyjaśniającego opisaną sytuację. Należy bowiem ocenić, że będzie ona dotyczyła wielu pracowników.