Komitet zarządzający złożony jest z przedstawicieli krajów UE, przewodniczy mu przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Celem akcji, która trwa już piąty rok, jest krzewienie zdrowego trybu życia i prawidłowej diety wśród dzieci w wieku szkolnym.

Program "Owoce w szkole" przewiduje w tym roku szkolnym do podziału blisko 90 mln euro z budżetu UE na wzbogacenie diety uczniów w warzywa i owoce. Na udział w akcji zdecydowało się 24 z 27 państw członkowskich (plus Chorwacja po przystąpieniu), bez Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Głównymi beneficjentami programu w 2013/2014 r. są Włochy (ponad 20,5 mln euro), Polska (13,6 mln euro), Niemcy (12 mln euro), Rumunia (4,9 mln euro), Francja (4,7 mln euro), Węgry (4,5 mln euro), Hiszpania (4,4 mln euro) oraz Czechy (4,2 mln euro). Pieniądze będą przekazane państwom członkowskim do końca marca.

Program "Owoce w szkole" ma zachęcić młodych ludzi do wyrabiania dobrych nawyków żywieniowych. Poprawa sposobu odżywiania odgrywa ważną rolę w zwalczaniu problemów zdrowotnych związanych z niewłaściwym odżywianiem, takich jak otyłość dzieci. W 2011/2012 roku szkolnym z programu skorzystało 8,1 mln dzieci. 

aop/ jzi/ drag/