Unijna gospodarka na plus
Jak zwrócił uwagę Pierre Moscovici, komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i cła, „prognoza gospodarcza dla Europy wygląda dziś nieco lepiej niż wtedy, gdy prezentowaliśmy ostatnie przewidywania. Spadek cen ropy naftowej i tańsze euro to pozytywny impuls dla unijnej gospodarki”. Poprzednia, jesienna prognoza gospodarcza była opublikowana przez KE 4 listopada 2014 r. Zgodnie z nią, w 2015 r. gospodarka UE miała wzrosnąć o 1,5 proc., a w strefie euro – o 1,1 proc.
Mimo ogólnie wolniejszego wzrostu w strefie euro, pierwszą trójkę pod względem tempa rozwoju gospodarki stanowią dwa państwa ze strefy euro oraz jedno spoza: Irlandia, Litwa oraz Polska. Ich wzrost gospodarczy w 2015 r. ma wynosić – odpowiednio – 3,5 proc., 3,0 proc. oraz 3,2 proc. To jedyne państwa w UE, które przekroczą poziom 3 proc.
 
Bezrobocie
Jednak nie cały raport jest optymistyczny. Komisja zwraca uwagę, że wysokie bezrobocie spowalnia możliwości rozwoju gospodarczego. Moscovici, komentując prognozę stwierdził, że „należy jeszcze włożyć dużo wysiłku, by zapewnić miejsca pracy, tak trudno dostępne dla milionów Europejczyków”.
Bezrobocie w UE plasuje się na poziomie 9,8 proc. w całej UE oraz 11,2 proc. w strefie euro. Dla poszczególnych krajów może być ono dużo wyższe – w Hiszpanii wskaźnik bezrobocia w 2015 r. ma wynieść 22,5 proc., a dla Grecji – 25 proc. W Polsce będzie to 8,8 proc.
 
Inwestycje i EFIS

Ze swojej strony KE obiecuje, że postara się tworzyć jak najlepsze warunki do walki z bezrobociem oraz polepszać otoczenie inwestycyjne. Wiceprzewodniczący Komisji i komisarz ds. euro i dialogu społecznego Valdis Dombrovskis zwrócił uwagę, że KE „realizuje swoje zobowiązania na trzech głównych frontach: inwestycji, reform strukturalnych i odpowiedzialności budżetowej”, jako przykład wymieniając np. plan Junckera, czyli Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych EFIS.