Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie próżnuje, ledwo zakończyły się burzliwe negocjacje na temat unijnego budżetu na lata 2014-2020, a GDDKiA już planuje jak wykorzysta pozyskane pieniądze.

Polsce udało się wynegocjować z unijnej puli aż 106 mld zł. Duża część tej kwoty, 73 mld zł, zostanie przeznaczona na realizację polityki spójności, z której finansowane są inwestycje infrastrukturalne.


GDDKiA wie jak wykorzystać unijne środki

Inwestycje finansowane z obecnego budżetu UE (muszą być zakontraktowane do końca 2013 r, a pieniądze wydane do końca 2015 r.) pokazują, że GDDKiA umie zarządzać nimi w sposób efektywny. Dyrekcji udało się osiągnąć kwotę zakontraktowanych środków na poziomie 99 proc.


Impuls dla branży budowlanej

Lech Witecki, p.o. generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad zapowiada rozpoczęcie nawet 10-15 projektów rocznie. Przetargi na pieniądze z nowego budżetu zostaną ogłoszone już w połowie roku. Pierwszy będzie przetarg na obwodnicę Marek na strasie S8, następna w kolejce jest autostrada A1 z Tuszyna do Pyrzowic. W tym roku powinien też wystartować przetarg na drogę ekspresową S7 z Warszawy do Gdańska, deklaruje Witecki.