Jeszcze tylko rok do wdrożenia nowej dyrektywy WEEE

Od połowy 2012 r. obowiązuje nowa dyrektywa 2012/19/UE poświęcona zagospodarowaniu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Unia dąży do tego, żebyśmy więcej elektrośmieci zbierali i ograniczyli ich transport. Termin wdrożenia dyrektywy do polskiego prawa upływa dokładnie za rok.

W czerwcu 2012 r. Rada UE formalnie zatwierdziła tekst dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (tzw. WEEE - Waste Electrical and Electronic Equipment). Ta nowa dyrektywa weszła w życie w sierpniu 2012 r. dając państwom członkowskim 18 m-cy na dostosowanie własnych przepisów.

Dyrektywa wprowadza szereg zmian do obecnego systemu. Będą to zmiany w kwalifikowaniu i definiowaniu elektroodpadów, zmieni się również definicja wprowadzającego elektrosprzęty na rynek, którym będzie mógł być również przedstawiciel producenta. Dyrektywa zawiera też przepisy, które ograniczają przewożenie zużytego sprzętu jako sprzętu używanego, ale sprawnego. Przewoźnik będzie zobowiązany udostępnić dokumenty poświadczające, że jest to transport produktów, a nie odpadów. To jeden ze sposobów, żeby wyeliminować przemieszczanie niebezpiecznych substancji wykorzystywanych w produkcji urządzeń, a zwiększyć poziom ich odzyskiwania i unieszkodliwiania.Dyrektywa WEEE reguluje również sposób obliczania poziomu zbierania zużytego sprzętu i ujednolicenia wymogów w całej UE (dotąd wymogi były inne w różnych krajach) oraz definiuje wprowadzającego sprzęt na rynek (będzie to każda osoba fizyczna bądź prawna, która wprowadza sprzęt na rynek danego państwa członkowskiego).

Do 14 sierpnia 2015 roku Komisja ma przyjąć akty wykonawcze ustanawiające wspólną metodę obliczania masy elektroodpadów wprowadzanych do obrotu na rynku krajowym i wytwarzanych w każdym państwie członkowskim.

Niektóre państwa UE będą miały pewien stopień elastyczności w osiąganiu założonych celów. 10 krajów, w tym Polska, które nie mają jeszcze wystarczającej infrastruktury do przetwarzania elektrośmieci, a jednocześnie wytwarzają ich stosunkowo mniej niż najbardziej rozwinięte państwa UE, będzie mogło ustanowić nieco mniejszy limit zbiórki: na poziomie 40% (w 2016 r.) oraz odroczyć termin osiągnięcia docelowej wartości (65% lub 85%) do roku 2021. Według dostępnych statystyk obecnie w Polsce zbiera się około 30% masy sprzętu wprowadzonego na rynek.Do 2016 roku każdy kraj będzie musiał zapewnić, że 45% masy sprzętu wprowadzonego na rynek krajowy w ciągu trzech poprzednich lat będzie zebrana i poddana przetworzeniu. Do 2019 roku ten wymóg wzrośnie do 65% lub 85% procent.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.odpadywgminie.pl, stan z dnia 28 lutego 2013 r.

Data publikacji: 28 lutego 2013 r.