Czy organ ma prawo wydać trzy odrębne decyzje o pozwoleniu na budowę?

Odpowiedź

Inwestor ma prawo do uzyskania trzech decyzji o pozwoleniach na budowę pod warunkiem, że każde z tych pozwoleń będzie obejmowało autonomiczną część jednego zamierzenia inwestycyjnego składającego się z więcej niż jednego obiektu budowlanego. Nie stoi temu na przeszkodzie fakt, iż posiada on jedynie jedną decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz jedną opinię Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. W przypadku zamierzenia budowlanego obejmującego więcej niż jeden obiekt, pozwolenie na budowę może, na wniosek inwestora, dotyczyć wybranych obiektów lub zespołu obiektów, mogących samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli pozwolenie na budowę dotyczy wybranych obiektów lub zespołu obiektów, inwestor jest obowiązany przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu, o którym mowa w art. 34 ust. 3 pkt 1 pr. bud., dla całego zamierzenia budowlanego.

W tym zakresie w orzecznictwie przyjmuje się, że możliwości uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę jedynie dla części zamierzenia inwestycyjnego nie ogranicza w żaden sposób okoliczność, iż posiada on tylko jedną decyzję lokalizacyjną obejmującą swym zakresem całość tej inwestycji. Wskazuje na to między innymi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 29 kwietnia 2010 r. w sprawie II SA/Bk 370/09, w którym stwierdził on, że: "inwestor dysponujący decyzją o warunkach zabudowy może wystąpić o udzielenie pozwolenia na budowę tylko dla części zamierzenia inwestycyjnego. Nie ma, bowiem obowiązku realizowania jednorazowo całości inwestycji objętej decyzją o warunkach zabudowy, ale można ją podzielić na części i realizować etapami, jednakże, co należy podkreślić, pod ściśle określonymi warunkami".

Warunkami niezbędnymi do uzyskania przez inwestora kilku pozwoleń na budowę w ramach realizacji jednego zamierzenia inwestycyjnego jest to, że składać się ono powinno z więcej niż jednego obiektu, zakres etapu inwestycji musi być posiadać cechy samodzielności. Ponadto decyzja ta może być wydana wyłącznie na wniosek inwestora. W tym zakresie warto przytoczyć wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 października 2010 r. w sprawie, II OSK 1651/09, w którym przyjęto, że: "wykładając art. 33 ust. 1 Prawa budowlanego należy zwrócić uwagę, że mowa w nim jest o zamierzeniu inwestycyjnym, a więc zamiarze inwestora. Zasadne jest więc, jak przyjął to Sąd pierwszej instancji, akcentowanie woli inwestora, wyrażonej we wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę. Inaczej mówiąc, to w świetle zamiaru inwestora należy oceniać, czy zamierzenie inwestycyjne obejmuje więcej niż jeden obiekt".

Wnosząc o wydanie pozwolenia na budowę jedynie dla części zamierzenia inwestycyjnego inwestor winien mieć jednak na uwadze, że do jego wniosku musi być dołączony projekt zagospodarowania działki lub terenu dla całego zamierzenia budowlanego, a więc również dla obszaru nieobjętego w praktyce jego wnioskiem. Na okoliczność tą wielokrotnie zwracał uwagę Naczelny Sąd Administracyjny wskazując między innymi w wyroku z dnia 1 października 2010 r. zapadłym w sprawie II OSK 1529/09, iż: "inwestor, który odrębnymi wnioskami występuje w sprawie budowy poszczególnych etapów danej inwestycji, musi "przedłożyć projekt zagospodarowania" obejmujący całe zamierzenie budowlane, który to dokument stanowi materiał dowodowy dla organu sprawę rozpatrującego, umożliwiający stwierdzenie, iż dany wniosek dotyczy konkretnego etapu, czyli w istocie części całego zamierzenia budowlanego".

Ostatecznie warto także zwrócić uwagę na rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku zapadłe w wyroku z dnia 17 marca 2011 r. w sprawie II SA/Gd 23/11, w którym podkreślił on, że: "stosownie do art. 33 Prawa budowlanego pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia inwestycyjnego, a możliwość jego etapowania jest uzależniona od charakteru inwestycji (więcej niż jeden obiekt) i wniosku inwestora. W decyzji o pozwoleniu na budowę organ jednocześnie zatwierdza przedłożony przez inwestora projekt budowlany. Stanowi on integralną część decyzji. Nie ma takiej możliwości, aby organ jedynie częściowo zatwierdził projekt. Wynika to z charakteru tego dokumentu. Pozwolenie na budowę dotyczy inwestycji objętej projektem, a nie poszczególnych robót budowlanych związanych z jego realizacją".