Pytanie
Firma prowadzi remonty i naprawy dróg. W miejscu wytworzenia, m.in. asfalt, odpady grzeje i przerabia w recyklerze, a następnie wykorzystuje do naprawy nawierzchni drogi.
Czy w świetle ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o. - wymagane jest zezwolenie na odzysk, kto powinien je wydać, jeśli recykler jest urządzeniem mobilnym i każdego dnia pracuje w innym miejscu (mieście)?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2012 r.
Odzysk obejmuje wszelkie działania, niestwarzające zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części, lub prowadzące do odzyskania z odpadów substancji, materiałów lub energii i ich wykorzystania, określone w załączniku nr 5 u.o. W takim ujęciu, wykorzystanie odpadów w miejscu ich wytworzenia stanowi odzysk odpadów. Opisany w pytaniu sposób postępowania z odpadami jest rozwiązaniem najbardziej pożądanym. Niestety, poza nielicznymi wyjątkami, odzysk odpadów wymaga uzyskania stosownego zezwolenia (art. 26 ust. 1 u.o.). Organem właściwym do wydania takiego zezwolenia w analizowanej sytuacji najprawdopodobniej będzie starosta, którego właściwość miejscową prowadzący odzysk powinien określić w zależności od miejsca prowadzenia odzysku. Jeżeli rzeczywiście miejsc prowadzenia odzysku jest więcej i są one położone na terenie różnych powiatów, może zachodzić konieczność uzyskania więcej niż jednej decyzji zezwalającej na prowadzenie odzysku odpadów.
Uwagi
Wielokrotnie zwracano już uwagę na komplikacje związane z wydawaniem zezwoleń na prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów przy użyciu urządzeń niestacjonarnych. Problem ten poruszała m.in. interpelacja posła Pawła Olszewskiego nr 7576 do Ministra Środowiska z dnia 25 lutego 2007 r., w sprawie uregulowania przepisów zezwalających na prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów przy użyciu urządzeń niestacjonarnych. W interpelacji zwrócono uwagę m.in. na uciążliwość związaną ze wskazaniem konkretnego miejsca prowadzenia działalności w zakresie odzysku oraz miejsca magazynowania odpadów w przypadku prowadzenia odzysku w urządzeniach o charakterze mobilnym, które w trakcie swej pracy mogą się przemieszczać. W odpowiedzi z dnia 8 maja 2007 r. sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska z upoważnienia Ministra na interpelację nr 7576, Krzysztof Zaręba wyraźnie podkreślił, że konstrukcja przepisów u.o., łączy możliwość prowadzenia działalności w zakresie odzysku z konkretnym miejscem i nie jest dopuszczalne uzyskanie zezwolenia na odzysk odpadów, obejmującej każdorazowo inne miejsce. W odpowiedzi wskazano również, że przepisy nie uniemożliwiają przetwarzania odpadów w urządzeniach mających charakter mobilny, lecz w przypadku prowadzenia takich działań, podmioty zobowiązane są do uzyskiwania zezwoleń na prowadzenie działalności w kolejnych miejscach. Od czasu przywołanej interpelacji, u.o. została wprawdzie znowelizowana, jednak problem odzysku odpadów w urządzeniach o charakterze mobilnym został rozwiązany jedynie w odniesieniu do odpadów zawierających azbest, które są przetwarzane w urządzeniach przewoźnych. W przypadku prowadzenia tego rodzaju odzysku, organem wydającym zezwolenie jest marszałek województwa właściwy według obszaru województwa, na którym następuje przetwarzanie tych odpadów (art. 26 ust. 3a). W przypadku zezwolenia na odzysk odpadów zawierających azbest w urządzeniach przewoźnych, nie stosuje się również wymogu art. 63 ust. 1 u.o..
Anna Nieć