Pytanie:
Jakie wymagania obowiązują przedsiębiorcę magazynującego nowe oraz zużyte przemysłowe baterie kwasowo-ołowiowe w ilości ponad 2 Mg? Czy baterie te mogą być magazynowane z innymi odpadami niebezpiecznymi w jednym pomieszczeniu, np. z olejami?

Czy w przypadku gdy wytwórcą odpadów podczas wymiany baterii będzie serwis, miejsce magazynowania tych odpadów może być u użytkownika końcowego (niebędącego serwisem)? Czy musi być to miejsce magazynowania serwisu?

Odpowiedź:
Magazynowanie zużytych baterii i akumulatorów, w tym i kwasowo-ołowiowych, podlega regulacjom prawnym zawartym w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) - dalej u.o. - oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 687) - dalej u.b.a.

Uzasadnienie:

Magazynowanie odpadów zdefiniowane jest w art. 3 ust. 1 pkt 6 u.o. jako czasowe przechowywanie odpadów obejmujące:
a) wstępne magazynowanie odpadów przez ich wytwórcę,
b) tymczasowe magazynowanie odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów,
c) magazynowanie odpadów przez prowadzącego przetwarzanie odpadów.

W opisanym przypadku mamy do czynienia z magazynowaniem zużytych baterii przez podmiot zbierający tego typu odpady. W art. 25 ust. 1 u.o. wskazano, że magazynowanie odpadów odbywa się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować te odpady.
W przypadku gdy zbieranie odpadów, w tym zbieranie zużytych akumulatorów, odbywa się w ramach prowadzenia działalności w zakresie zbierania, a więc gdy wymagane jest zezwolenie na zbieranie odpadów, we wniosku o zezwolenie na zbieranie odpadów, o którym mowa w art. 42 ust. 1 u.o., należy zawrzeć m.in. informacje dotyczące wskazanie miejsca i sposobu magazynowania oraz rodzaju magazynowanych odpadów (zezwolenie nie jest wymagane w przypadku nieprofesjonalnego zbierania odpadów, np. przez sklep lub serwis).

Z samej definicji magazynowania wynika, że odpady mogą być również magazynowane przez ich wytwórców. Nie muszą więc być magazynowane przed przekazaniem do dalszego zagospodarowania jedynie przez zbierającego odpady. Z tego jednak wynika, że gdy wytwórcą odpadów w postaci zużytych akumulatorów jest serwis, to nie może on przekazać tych odpadów do magazynowania wcześniejszym użytkownikom tych akumulatorów, ponieważ to nie oni, lecz serwis jest wytwórcą magazynowanych odpadów.

Oprócz przepisów u.o. magazynowanie zużytych baterii i akumulatorów regulowane jest również przepisami u.b.a. W art. 14 ust. 3 u.b.a. wskazano, że zużyte baterie i zużyte akumulatory przeznaczone do przetwarzania i recyklingu mogą być magazynowane nie dłużej niż przez okres roku łącznie przez wszystkich kolejnych posiadaczy tych odpadów.

Jednocześnie w art. 12 u.b.a. zakazano umieszczania zużytych baterii i zużytych akumulatorów razem z innymi odpadami w tym samym pojemniku. Z kolei w art. 13 ust. 1 u.b.a określono, że zużyte baterie samochodowe i zużyte akumulatory samochodowe oraz zużyte baterie przemysłowe i zużyte akumulatory przemysłowe powinny być zbierane selektywnie według rodzajów (nie mogą być zbierane łącznie z innymi opadami) w celu ułatwienia ich przetwarzania za pomocą technologii i instalacji służących do przetwarzania i recyklingu poszczególnych rodzajów zużytych baterii lub zużytych akumulatorów.