Pytanie
Małżeństwo zakupiło nieruchomość (posiadają wspólnotę majątkową) - na chwilę obecną jest to inwestycja w apartament (zostanie oddany do użytkowania w październiku 2014 r.). Została podpisana umowa z dostawcą nieruchomości o przeznaczeniu apartamentu na wynajem przez 10 lat. Żona jest czynnym VAT-owcem, natomiast mąż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Zostały wystawione faktury zaliczkowa na wpłacone środki pieniężne. Żona wykazała VAT naliczony w deklaracji oraz wystąpiła o zwrot pieniędzy. US po kontroli potwierdził prawo do zwrotu środków na rzecz żony w pełnej wartość wynikającej z wystawionych faktur zaliczkowych przez dostawcę. Ze względu na rozpoczęcie pracy w jednostce państwowej żona nie może prowadzić działalności z tego względu musi zamknąć działalność w rozumieniu VAT.
Czy poprawne jest przeprowadzenie następującej procedury?
Żona składa korektę deklaracji VAT w oparciu o faktury korygujące od dostawcy (pragnie zrzec się prawa do odliczenia VAT na rzecz męża). Później zamyka działalność w rozumieniu przepisów VAT-u.
Jakie wynikają z tej decyzji skutki podatkowe od strony VAT?
Mąż rozpoczyna działalność - w chwili otrzymania faktur zaliczkowych (wystawione na męża) jest czynnym podatnikiem VAT. W oparciu o faktury składa deklarację i wniosek o zwrot VAT.
Czy będzie miał prawo do odliczenia VAT z posiadanych faktur dotyczących czynności potwierdzonej aktem notarialnym, która wystąpiła przed zdobyciem miana czynnego podatnika zgodnie z ustawą?