Odpowiedź:
Jeżeli uczelnia wyższa jest operatorem, to dotyczą jej wszystkie obowiązki wynikające z u.s.z.w.o., dotyczące operatora urządzenia chłodniczego napełnionego czynnikiem chłodniczym w ilości większej niż 3 kg.

Pojęcie operatora zdefiniowano w art. 2 ust. 1 pkt 9 u.s.z.w.o. Jest nim osoba fizyczna lub prawna sprawująca faktyczną kontrolę nad technicznym działaniem urządzeń i systemów objętych rozporządzeniem (WE) nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych (Dz. U. UE L 161 z dnia 14 czerwca 2006 r., s.
1), przy czym w określonych szczególnych sytuacjach państwo członkowskie może wyznaczyć właściciela jako podmiot odpowiedzialny za zobowiązania operatora. Może to też być przedsiębiorstwo obsługujące urządzenia chłodnicze lub klimatyzacyjne, pompy ciepła lub systemy ochrony przeciwpożarowej zawierające substancje kontrolowane.

Przepis art. 4 ust. 1 u.s.z.w.o. wskazuje, jakie ma obowiązki operator. Uczelnia posiadająca urządzenia chłodnicze jest zatem operatorem, chyba że przekazała zleceniobiorcy uprawnienia do czynności wskazanych w art. 4 ust. 1 u.s.z.w.o., co oczywiście jest możliwe. W tym kontekście firma dokonująca przeglądów, konserwacji i badania szczelności na podstawie umowy z uczelnią mogłaby być operatorem, ale muszą być spełnione ww. dodatkowe warunki. Jeżeli takich uprawnień firmie serwisującej urządzenia nie przekazano, to operatorem jest podmiot posiadający klimatyzatory i na nim ciążą obowiązki wskazane w przedmiotowej u.s.z.w.o.

Podstawowe obowiązki uczelni jako operatora urządzeń chłodniczych o pojemności powyżej 3 kg czynnika chłodniczego odnoszą się do założenia i prowadzenia dokumentacji urządzenia (art. 14 u.s.z.w.o.), badań szczelności (art. 12 ust. 1 i 2 u.s.z.w.o.) i sprawozdawczości. Wskazane przepisy ani inne przepisy u.s.z.w.o. nie wskazują na obowiązek sumowania objętości czynnika w urządzeniach w celu porównania sumy z wartością progową.

Sprawozdawczości dotyczy rozdział 8 u.s.z.w.o. „Sprawozdawczość w zakresie substancji zubożających warstwę ozonową oraz fluorowanych gazów cieplarnianych” (ciążąca na operatorze). Jednakże w opisanym w pytaniu przypadku nie powinien mieć on zastosowania.

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami